Tarbijahinnaindeksi muutus oli detsembris võrreldes novembriga -0,1%. Aasta varasema sama ajaga võrreldes muutus indeks 1,4%, teatab statistikaamet.
Kaubad olid 2012. aasta detsembriga võrreldes 1,1% ja teenused 1,9% kallimad.
Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad on 2012. aasta detsembriga võrreldes langenud 0,7% ja mittereguleeritavad hinnad tõusnud 2,1%, teatas statistikaamet.
2012. aasta detsembriga võrreldes mõjutas tarbijahinnaindeksit enim 21,9% kallimana kodudesse jõudnud elekter, mis andis kogutõusust 60%. Kaks kolmandikku elektri põhjustatud indeksitõusust tasandas kogu aasta väldanud sideteenuste odavnemine.
Toidu 2,2%-lise kallinemise tasandas transpordi 2,8%-line odavnemine. Mootorikütus oli 2013. aasta detsembris 1,8% odavam kui aasta varem samal ajal. 2012. aasta detsembriga võrreldes on toidukaupadest enim ehk 15% kallinenud kala ning 17% odavnenud kohv, ka on 15% odavnenud munad ja suhkur.
Novembriga võrreldes oli detsembris tarbijahinnaindeksi suurimaks mõjutajaks 3,9% odavamalt kodudesse jõudnud elekter. Detsembriks ostetud lennukipiletid olid 27% kallimad kui kuu varem ning 1,6% kallines kuuga mootorikütus. Suurem mõju indeksile oli veel alkohoolsete jookide soodusmüükidel ja muu puuvilja 6,9%-lisel kallinemisel. Võrreldes novembriga kallinesid toidukaupadest enim värske kurk (23%) ja banaanid (21%) ning odavnesid hiina kapsas (14%) ja rapsiõli (10%).
Seotud lood
Hinnakasv püsib aasta esimestel kuudel küll madalam, kuid hakkab siis tasapisi taas kerkima, kinnitas Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.
Aasta alguses inflatsioon alaneb seoses elektrituru mulluse avanemise mõju taandumisega, ütles rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik Kristjan Pungas.
Tallinna Lennujaam tahab saavutada süsinikuneutraalsuse järgmisel ja kliimaneutraalsuse 2030. aastal. Neist viimane eesmärk on Tallinna Lennujaama finantsjuhi ja juhatuse liikme Anneli Turkini sõnul ambitsioonikas ja väljakutsuv, sest kõiki tehnoloogiaid selle saavutamiseks veel olemas ei ole.