Metalliettevõte Valumehaanika OÜ on juhatuse liikme Heikki Kattai sõnul selle aasta ekspordi kasvu osas skeptiliselt meelestatud.
„Oleks vaja teha tehnoloogilisi muudatusi, investeerida tehnoloogiasse, siis võib kasv päris suur olla. Aga see sõltub omanikest,“ märkis Kattai.
Eksport oli möödunud aasta novembris koondnumbrina kuuendat kuud järjest languses. Sektorite lõikes oli ka kasvajaid, kuid ka langejaid. Üheks langejaks olid ka masinavalmistajad ja metalliettevõtted.
„Meie ettevõttel läks mullu nagu aasta varem, hakkame alles numbreid kokku panema. Mõni asi kasvas, mõni asi langes. Aga kasvu erilist ei ole, meie tehnoloogia on hästi vana,“ lisas Kattai.
Valumehaanika ettevõte ekspordib Soome, Rootsi ja Lätisse. „Väiksemaid koguseid on läinud väga erinevatesse kohtadesse. Varem oli Rootsit rohkem, natuke Leetu, Taani, isegi Norra. Kuid need on väikesed kogused. Põhiline on praegu Läti ja Soome,“ seletas Kattai.
Tema sõnul ei saa nende tehnoloogiaga teha väga kiireid hüppeid. „Tegemist on palju allhanketöödega ja kauplustekettidele minevate töödega. Lätti läks meil üle poole spetsiifilist tööd. Palju läheb K-Rautale ja teistele kauplustekettidele,“ rääkis ettevõtja.
„Valutehnoloogia on ka erinevate ametkondade fookuses, keskkonnaametil näiteks, me asume ju kesklinnas. Võibolla investeeringud oleksid vajalikud ka asukoha muutmiseks. Tänases Eesti seadusandluses pole vallad väga usinad oma jaa-sõna just ütlema,“ selgitas Kattai võimalikke probleeme seoses asukohaga ja lisas, et ka Eesti Energia elektriühendused ja liinid pole asukoha vahetamise puhul just kõige odavamad. „Meil oleks tuhandet kilovatti vaja ja see pole odav lõbu,“ lisas Kattai.
Selleks, et praeguses situatsioonis täiesti uue tehnoloogiaga ja uues kohas asi üles ehitada, peab Kattai hinnangul olema silmapiiril mõni väga ahvatlev turg. „Praeguse turu peale seda teha on keeruline, seal, kus marginaalid on juba välja kujunenud, pole see lõbu üldsegi odav. Ning tasuvus on pikaajaline,“ lisas ettevõtja.
Seotud lood
Novembris kahanes Eesti eksport kuuendat kuud järjest. 11 kuu kokkuvõttes on eksport samuti kümnendiku võrra väiksem kui mullu. Vaata, mis kaupade väljavedu kasvab ja millel langeb.
Ekspordipartnerite leidmine on raske, kuid hoidmine veel raskem, märkis Hiiuma puiduettevõtte Vesset OÜ juht Toomas Pertel.
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.