Eesti Energia viis neljapäeval läbi eurovõlakirjade lisaemissiooni mahuga 109 miljonit eurot, et viia lõpuni Auvere elektrijaama ehitus.
Eesti Energia võlakohustus kasvas tehinguga küll vaid 100 miljonit eurot, kuid võlakirjainvestoritele hakatakse iga-aastaselt tagasi maksma võlakirjade nominaalhinna pealt 4,25% intressi, mis andiski võlakirjade lõpptootluseks 2,18%.
Investoritelt kaasatud raha kasutatakse peaasjalikult Auvere elektrijaama ehituse lõpuleviimiseks.
Möödunud aasta 30. septembri seisuga oli Eesti Energia investeerinud Auvere elektrijaama 391 miljonit eurot ning investeerimisplaanide kohaselt oli 2016. aastal avatasse elektrijaama vaja investeerida veel 247 miljonit eurot.
Praeguste plaanide kohaselt tänasele täiendavat võlakirjaemissiooni Auvere elektrijaama ehitamiseks tulevikus enam ei korraldata.
Deutsche Banki ja Nordea Marketsi poolt läbi viidud emissioonis osales 40 rahvusvahelise kapitalituru investorit, võlakirjade nõudlus ületas 400 miljoni euro ja võlakirja tootlus on madalaim Eesti Energia eurovõlakirjade emiteerimise ajaloos, märgib ettevõte oma börsiteates.
Võlakirju ostnud investorite geograafiline jaotus oli järgmine: Skandinaavia ja Balti riigid 50%, Saksamaa 26%, Suurbritannia 14%, Austria ja Šveits 5%, muud Euroopa riigid 5%. Investori tüübi järgi osalesid tehingus investeerimisfondid 63%, pensionifondid 28%, privaat- ja kommertspangad 7% ning kindlustusseltsid 2%.
“Oleme tulemusega väga rahul. Olukord rahvusvahelisel kapitaliturul on Eesti Energiale soodus. Baasintressimäärad on madalad ja ka investorite hinnang meie krediidikvaliteedile on jätkuvalt tugev. Investorite suur huvi võimaldas tehingu lõpule viia kiirelt ja kaasata võlakapitali väga soodsa intressimääraga," kinnitas Eesti Energia juhatuse liige Margus Kaasik.
Koos 2012. aasta aprillis müüdud 300 miljoni eurose võlakirjamissiooniga on 2. oktoobril 2018 lunastatava võlakirjaemissiooni kogumaht nüüd 400 miljonit eurot.
Täna müüdud võlakirjad noteeritakse nagu ka kõik varasemad Londoni börsil.
Seotud lood
Eesti Energia Auvere elektrijaama uue põlevkiviploki investeerimise läbi surunud majandusminister Juhan Parts põhjendab selle vajalikkust energiajulgeolekuga ja leiab, et investeeringu äratasuvuse väljavaated on praegu paremadki kui otsuse langetamise ajal.
Eesti Energia on viimaste aastate jooksul teinud kaks investeeringut, mis on täna kõige kallimad Eesti ettevõtetele kuuluvad rajatised. Kas nende käivitumine osutub edukaks ja investeeritud summad tagasi teenitakse, pole aga selge ei ettevõtte juhtkonnale ega vastutavatele ministritele.
Reitinguagentuur Moody`s langetas eile õhtul Eesti Energia pikaajalise krediidireitingu Baa1 tasemelt Baa2 tasemeni.
Täna kogunev Eesti Energia nõukogu loobub lõplikult teise energiaploki ehitamisest Auverre ning keskendub uue strateegia järgi kasumlikumale põlevkivist õli ja elektri koostootmisele.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.