• OMX Baltic1,04%287,88
  • OMX Riga−0,11%875,15
  • OMX Tallinn0,57%1 822,76
  • OMX Vilnius0,04%1 121,64
  • S&P 5000,88%6 049,24
  • DOW 301,24%44 025,81
  • Nasdaq 0,64%19 756,78
  • FTSE 1000,33%8 576,78
  • Nikkei 2251,58%39 646,25
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,96
  • GBP/EUR0,00%1,18
  • EUR/RUB0,00%102,74
  • OMX Baltic1,04%287,88
  • OMX Riga−0,11%875,15
  • OMX Tallinn0,57%1 822,76
  • OMX Vilnius0,04%1 121,64
  • S&P 5000,88%6 049,24
  • DOW 301,24%44 025,81
  • Nasdaq 0,64%19 756,78
  • FTSE 1000,33%8 576,78
  • Nikkei 2251,58%39 646,25
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,96
  • GBP/EUR0,00%1,18
  • EUR/RUB0,00%102,74
  • 18.02.14, 08:32
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Skype'ist Räniorgu tegusid tegema

Skype'i meeskonna ülesehitamisega väärtuslikke kogemusi saanud Ott Kaukver üritab San Franciscos teha sama, mida tegi Skype'iga.
Kaukver asus aasta tagasi tööle tootearendusjuhina ettevõttes Twilio ning on investeerinud mitmesse idufirmasse. Näiteks on tal ka ühine äri kuulsa korvpalluri Shaquille O'Nealiga.
"Kuule, saad veel 15 minutit oodata? Mul on vaja üks tööintervjuu lõpetada," küsib Kaukver. Ootan firma peakontori fuajees. Tööintervjuud on peaaegu igapäevane osa Kaukveri tööst - ta on firmas olnud vähem kui aasta ja Twilio töötajate arv on selle ajaga rohkem kui kahekordistunud.Twilios on palgal umbes 250 inimest, enamik neist San Francisco kesklinna peakontoris. Kontor on avatud ja mõnusa õhkkonnaga, kust ei puudu näiteks lauatennise laud. Hierarhia ei mängi kontoris suurt rolli. Kuigi Kaukver kui tootearenduse juht kuulub firma juhtkonda, on tema laud ja töökoht sarnaselt kõigi teistega suures avatud kontoris.
Sattus firmasse juhuslikultKaukver lausub, et ütles Twilio esimese tööpakkumise ära ja sattus lõpuks firmasse tööle täiesti juhuslikult. Ta on kohalikku ettevõtluskultuuri palju tundma õppinud. "Üks kohaliku kultuuri õppetundidest on lühikesed kohvimiitingud, mida ei tasu kunagi ära jätta. Kui keegi pakub võimalust, siis võta vastu, sest kunagi ei tea, mis võib tulla. See töökoht tuli samuti ühest sellisest juhuslikust kohtumisest," selgitab Kaukver.Skype'is töötamise ajal käis Kaukver tihti Räniorus ja soov maailma näha kutsus teda sinna ka hiljem tagasi. "Tahtsin olla osa teisest kultuurist ja hiljem see Eestisse tagasi viia," ütleb Kaukver, kes enda sõnul on eluga maailma riskikapitali ja tehnoloogia Mekas igati rahul.Kuna Twilio pole otseselt lõppkasutajale mõeldud toode, ei ütle firma nimi tavainimesele palju, ent arendajate hulgas on tegu hinnatud firmaga. Tuntumate nimede seas pakub Twilio tehnoloogialahendusi firmadele nagu Coca-Cola, Sony, eBay, Uber, airbnb ja Hulu. Äsja seitsmesse Euroopa riiki laienenud firmal on suured plaanid üleilmse turu vallutamiseks.
Millega Twilio tegeleb?
Kaukver selgitab, et Twilio on pilvepõhine tarkvaraplatvorm, mis võimaldab ettevõtetel ja tarkvaraarendajatel oma rakendustesse ja toodetesse kiiresti ja lihtsalt lisada telekommunikatsioonivõimalused.
"Oleme nagu tõlkekeskus keerulise telekomimaailma ja arendajatele juba tuttavate arenduskeelte vahel," selgitab ta ja toob näiteks, et kogu taksoteenuseid pakkuva Uberi ärilogistika on nende toel üles ehitatud. Alustamiseks on vaja krediitkaarti ja natukene koodimisoskust, misjärel saab juba saata ja vastu võtta sõnumeid, teha kõnesid ja palju muud.Üks omapärasemaid näited Twilio tehnoloogia kasutamisest on see, kuidas üks Kanada mees tegi endale karuseiresüsteemi. Metsas elavatele karudele on pandud kaelavööd ja igal karul on oma Twilio number, mida jälgides saab mees teada, kus karu liigub."Kas me ootasime, et meie teenuseid sedasi kasutatakse? Ei! Kas see on võimalik? Jah!" on Kaukver vaimustuses arendajate mõttelendudest ja lisab, et ei suuda ära oodata, mida arendajad järgmiseks teevad.
Vastutab tootearenduse eestTöö Twilios sobib Kaukverile, kes vastutas ka Skype'is tootearenduse eest. Ta ütleb, et teab juba, mis võib minna hästi ja mis halvasti. "Meil on siin väga erineva tausta ja kogemusega inimesi, kes ei tee ettevõtet esimest korda. Samast valdkonnast ja sama kiire kasvuga ettevõttest tulnuna on mul õnnestunud juba paar halba asja ära hoida ja kohe algusest õigesti tegutseda," märgib Kaukver, kelle hinnangul on Twilio võrreldes Skype'i arenguga praegu umbes aastas 2005 või 2006.Kaukveri sõnul pakub talle suurimat väljakutset firma ulatuse suurendamine ja see oli ka üks peamisi kriteeriume, miks ta töö vastu võttis. "Need kiired kasvuaastad meeldisid mulle ka Skype'i juures. On kerge kaos, kuid sul on vaja struktuur paika panna. See paneb mind põlema," ütleb ta elavnenult. "See ei ole minu jaoks, kui tuleb mingit asja kruttida või 0,25% optimeerida. Selles on teised paremad."
Microsofti tehing oli pigem positiivne
Kaukver töötas Skype'is üheksa aastat, sealhulgas Microsofti all. Oma endise tööandja minek maailma ühe suurima tehnoloogiafirma hõlma alla on tema sõnul pigem positiivne. "Kindel kodu. Microsoftil on meeletud võimalused Skype'i platvorm inimesteni viia. Ainuüksi reklaamile kulutatav raha on muljetavaldav. Läheb seest soojaks küll, kui näen Skype'i logo mõnes reklaamis," ütleb Kaukver.
"Jaan Tallinn ütles kunagi, et ülim eesmärk on saada sama suureks kui MSN," lisab Kaukver. Lõpuks võttiski Skype üle Microsoftile kuulunud MSN Messengeri. Kas Skype tappis MSNi? "Me ei tapnud teda ära. Ütleme, et võtsime oma embusse," naerab Kaukver. "Peabki kõrged eesmärgid seadma, müts maha Jaani ees," lisab ta.
Skype'i pärandKaukver ütleb, et Eestil on raske Skype'i alahinnata. "Meil on olnud Skype'i näol üks tehnoloogia ja äriülikool juures, mis on tootnud juurde maailmatasemel kogemusega inimesi, kes teavad, kuidas ehitada globaalset ettevõtet," märgib ta ja rõhutab, et paljudes Eesti idufirmades on Skype'i pärandit selgelt näha.Üks selline firma on tema sõnul Eesti värske edulugu TransferWise, kelle üks asutajaid on Skype'i esimene töötaja Taavet Hinrikus. Kaukver on sellesse firmasse investeerinud ja nõu andnud. "See on rohkem selline tõmbesuhe - nemad küsivad ja mina aitan," selgitab Kaukver, kes enda sõnul usub sellesse tiimi.
Ühine äri korvpallilegendigaTeine ettevõte, keda Kaukver nõu ja rahaga aitab, on Pipedrive. Sügisel Pipedrive'i investorite ringi astunud Kaukver sattus kuu hiljem ootamatult ühte kampa NBA korvpallilegendi Shaquille O'Neali ja Ränioru ühe mõjuvõimsa tarkvarageeniuse Vivek Ranadivéga, kellest said samuti Pipedrive'i investorid.
Ranadivé juhib NBA korvpalliklubi Sacramento Kingsi üle võtnud investorite gruppi, kelle hulka kuulub ka O'Neal, ning investeeringu ühe osana näeb tehing ette, et Kings kasutab Pipedrive'i tarkvara.Kuidas on O'Nealiga samas kambas olla? "Ma ei teagi!" vastab Kaukver. "Elu on lihtsalt selline. Ma olen tagasihoidlik tüüp ja sellise asjaga küll eputama ei lähe," naerab ta.
Autor: Fredy-Edwin Esse, California, Aivar Hundimägi

Seotud lood

Uudised
  • 18.03.14, 17:33
Skype'i loojate Fleep sai 360 000 eurot
Skype’i kunagiste arendajate loodud suhtlusrakendus Fleep kaasas 360 000 eurot ingelinvestoritelt, kelle seas on ka Skype’i endised töötajad.
Uudised
  • 26.02.14, 07:38
Twilio laienes Eestisse
Firmadele telekomiteenuseid läbi pilvetehnoloogia pakkuv Twilio teatas, et hakkab oma teenuseid pakkuma kuues uues riigis, sealhulgas ka Eestis.
  • ST
Sisuturundus
  • 20.01.25, 15:26
Ettevõtte ostu-müügitehingu kaalukeeleks saab üks kindel raport
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Äripäeva TOPid

Tagasi Äripäeva esilehele