Tööjõumaksude iseloomu tuleks muuta, et selle tasuja tajuks ka otsest vastuteenet, ütles Swedbank Investeerimisfondi AS juhatuse liige Kristjan Tamla.
Äripäev
kirjutas täna, et Eesti kuulub tööjõu maksustamise suuruse poolest Euroopa ülemisse otsa. Rahandusminister Jürgen Ligi arvates peaks maksusüsteemi pisut kohendama, näiteks võiks sotsiaalmaks olla brutopalga osa.
Järgneb Kristjan Tamla kommentaar:Eesti maksusüsteemi võimalikke arenguid tuleks vaadata laiemas perspektiivis kui lihtsalt mõne üksiku konkreetse maksumäära muutmine või maksukohustuse ülekandmine erinevate maksusubjektide vahel.
Eesti ja ka enamike teiste Euroopa riikide majanduse edasiste arengute seisukohalt on pikemas perspektiivis üheks oluliseks küsimuseks see, kuidas suudetakse toime tulla elanikkonna vananemist tuleneva kasvava survega sotsiaalkulutustele. See teema puudutab võrdselt nii riigieelarve tulude (sh erinevad maksud) kui ka kulude poolt. Olukorras, kus suurt osa sotsiaalkulutusi (pensione ja arstiabi) rahastatakse põhiliselt tööjõu maksude arvelt, saab vananeva elanikkonna tingimustes olema surve nende maksumäärade ja/või maksubaasi tõusmisele.
Seetõttu oleks eelkõige tervitatavad sellised meetmed, mis aitaksid tänaseid tööjõu maksude iseloomu muuta rohkem maksete laadseteks – kulutused, mille suhtes selle tasuja tajub ka otsest vastuteenet. See võimaldaks leevendada kõrgema maksukoormuse võimalikku negatiivset mõju tööturule.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Eesti kõrged tööjõukulud on tõsiseks probleemiks, mis pärsivad kõrgemapalgaliste töökohtade loomist, arvab EMT ja Eesti Telekomi juht Valdo Kalm.
Eesti kuulub tööjõu maksustamise poolest Euroopas ülemisse otsa, tehes ära ka Soomele ja Rootsile. Jürgen Ligi kaalub sotsiaalmaksu brutopalga osaks muutmist.
Keeltekool Kirjatäht tähistab veeburarikuus kümnendat tegutsemisaastat. Seda, et aeg on tegusalt ja lennates läinud, kinnitab tõsiasi, et ümmarguse tähtpäeva saabumist tuli kooli juhile ning asutajale Ülle Koppelile meelde tuletada. “Numbrid on minu jaoks kõige nõrgem külg. Need ei seisa meeles, kipuvad ununema ja sassi minema,” naerab ta.