Kui Ansipi tagasiastumise järel hakkab uut valitsust moodustama Siim Kallas, ei jää muutused tulemata, arvas Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Sven Mikser.
"Muutused valitsuskabineti koosseisus saavad olema märkimisväärsed, olenemata sellest, kas tänased koalitsioonipartnerid jätkavad üheskoos või mitte,“ ütles Mikser. „Kallas on Eesti poliitikamaastikul üks kogenumaid mängijaid ja kindlasti ei soovi ta olla valitsusjuhi "kohusetäitja" Andrus Ansipi kokkupandud valitsuses.“
Praeguse Riigikogu koosseisus Mikseri arvates kolme osapoolega võimuliitu ei moodustata ning sotsid Reformierakonna ja IRL-i koalitsiooni kolmandaks liikmeks ei lähe. Miker lisas, et kui Ansipi tagasiastumise järel presidendilt uue valitsuse moodustamiseks volituse saanu peaks SDEle selleks ettepaneku tegema, on SDE loomulikult valmis oma programmi pinnalt läbi rääkima.
„Kas sellistel läbirääkimistel oleks võimalik jõuda mõlemat osapoolt rahuldava kokkuleppeni, ei ole praegu põhjust isegi spekuleerida. Täna ei ole isegi Andrus Ansip veel ametlikult tagasi astunud ja keegi ei ole meile koalitsioonikõnelusteks ettepanekut teinud,“ märkis Mikser.
Mikseri sõnul oleks erakonnal aastaga valitsuses nii mõndagi teha ja olulisi reforme algatada. „Kindlasti ei ole aga ühe aastaga võimalik ära teha seda, mida saaks teha terve nelja-aastase valimisperioodi jooksul valitsusse kuuludes,“ märkis ta.
Mikser lisas, et sotsiaaldemokraatide eesmärk on edukas esinemine 2015. aasta riigikogu valimistel. „Valimiste järel tahame olla ise valitsuse moodustaja. Kindlasti ei kavatse me vahepealse aasta jooksul astuda samme, mis meie võimalusi halvendavad. See tähendab, et mis tahes võimalikud kokkulepped, mida me eeloleval aastal sõlmime, peavad vastama meie valijate ootustele,“ ütles ta.
Seotud lood
Andrus Ansip jäi tagasiastumisest teatavas kõnes viimse nüansini iseendaks: oma rahvast ja valijaid alahindavaks empaatiavõimetuks demagoogiks, kes esitab stagnatsiooni lausa brežnevlikul viisil ennekuulmatute edusammudena.
Võimalik järgmine peaminister, Euroopa Komisjonist taanduv Siim Kallas kinnitas valmidust saata Andrus Ansip koheselt Euroopa Komisjoni transpordivoliniku kohale.
Täna peetud kõnes teatas peaminister Andrus Ansip ametist lahkumisest. Loe, kuidas Ansip oma ametiajale joone allla tõmbas.
Peaminister Andrus Ansip esitab ametist lahkumise avalduse presidendile vastlapäeval, 4. märtsil. Ansipiga lahkub ka kogu valitsus.
“Meie naaber on agresiivsem, karta ei tule”
Peaminister Kristen Michal sõnastab 2025. aastaks Eestile kolm eesmärki, mille eest lubab seista: aasta lõpuks on Eesti kaitse hästi kindlustatud, majandus on konkurentsivõimelisem ja bürokraatiavabam ning kasvab, ühiskondlik debatt on lugupidav ja arukas.