Islandlased on tõstnud protesti valitsuse vastu, kes on rahvalt küsimata ära otsustanud liitumiskõneluste katkestamise Euroopa Liiduga.
Sel nädalal on tuhanded inimesed iga päev Reykjaviki tänavail protesteerinud ning neljapäevase seisuga oli 37 400 inimest ehk 15,5% valijaist andnud allkirja petitisoonile, et valitsus läbirääkimiste peatamise otsuse rahvahääletusele paneks, kirjutab Financial Times. Läinud aasta valimiskampaanias võimule saanud parteid seda referendumit rahvale ka lubasid.
Islandlaste seas on kasvanud toetus ELiga liitumisele, kuid vastased on jätkuvalt ülekaalus - jaanuaris oli vastaseid 50% ja pooldajaid 32%. Aasta eest olid samad näitajad vastavalt 63% ja 25%.
Mitmed äritegelased ja mõned poliitikud arvavad, et ELiga liitumine ja euro käibelevõtt oleks tee, mis Islandi lõpuks finantskriisist välja aitaks ning võimaldaks lõpetada ka 2008. aastast kehtinud piirangud kapitali liikumisele.
Seotud lood
Neli aastat pärast seda, kui islandlased tänaval potte ja panne kolistades saareriigi majanduskrahhi tüürinud valitsuse tagasi astuma sundisid, on samad parteid jälle valitsust moodustamas.
Islandist tuleb küll häid uudiseid kriisist toibumisest, kuid Islandi oma valuuta saatus on alles lahtine – võimalik, et vabalt kaubeldavana see enam käibele ei tulegi, kuna on omal jõul toimetulekuks liiga väike.
"Investeerimisideede universumi" saates teeme juttu autodest ja autodesse investeerimisest. Kas eksklusiivse auto ostmine on kulu või investeering? Milliseid mudeleid valida, kui soovida, et nende väärtus aja jooksul tõuseks?