Täna õhtul sõlmisid Eesti ja Soome Tallinnas kahte riiki ühendava maagaasi torujuhme Balticconnector ja veeldatud maagaasi (LNG) terminalide rajamise ühiste kavatsuste memorandumid.
Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Partsi sõnul on lepe pika läbirääkimise tulemus ja vajalik nii Eestile kui Soomele.
„Täna allkirjastatud ühiste kavatsuste memorandumid on oluline teetähis tervele regioonile tähtsate energia infrastruktuuri projektide arendamisel,“ ütles Parts. „Hindan väga kõrgelt oma Soome kolleege, et me suutsime ületada erimeelsused ja leidsime mõlemat riiki rahuldava ja projektide arendajatest ettevõtteid motiveeriva kompromissi. Tunnustan Euroopa Komisjoni, kelle panus mitmepoolsete kokkulepete saavutamiseks viimastel kuudel oli kaalukas.“
Praegu puuduvad nii Balti riikidel kui Soomel gaasiühendused ja ka muud alternatiivsed gaasi tarnevõimalused teiste Euroopa Liidu riikidega.
„Selline olukord on murettekitav, sest maagaasi hind ei kujune konkurentsi tingimustes,“ rääkis Parts. „Maagaasi hinna hüppelisele kasvule viimastel aastatel oleme kõik tunnistajaks olnud. See olukord peab muutuma ja tänased kokkulepped loovad võimaluse, et me saame seda üheskoos Euroopa Liiduga ka muuta.“
Allkirjastatud ühiste kavatsuste memorandumi kohaselt asuvad Eesti ja Soome LNG terminalide arendajad koostööle eesmärgiga rajada veeldatud maagaasi terminalid mõlemale Soome lahe kaldale.
Mai lõpuks peavad projektiarendajad, kelleks on Soome poolt Gasum ja Eesti poolt Paldiski terminali arendaja, esitama riikide regulaatoritele ja Euroopa Komisjonile väljatöötatud ühisprojekti täpsemad tehnilised ja majanduslikud parameetrid. Osapooled töötavad selle nimel, et regionaalne LNG projekt jõuaks Euroopa Ühendamise Rahastu esimesse vooru.
Vastavalt sõlmitud kokkuleppele on Eesti riigil võimalus omandada Eestis rajatavas LNG projektis enamusosalus.
Eesti ja Soome gaasi ülekandevõrkusid ühendav Balticconnector on prioriteetne projekt nii Soome kui Eesti gaasi tarnekindluse tagamisel.
Projekti realiseerimine avab pärast Leedu ja Poole gaasiühenduse valmimist akna Euroopasse ka Soome gaasitarbijatele.
Balticconnectori memorandumi kohaselt peavad mai lõpuks projektiarendajad EG Võrguteenus ja Gasum esitama teekaardi eesmärgiga jõuda Balticconnectori projektitaotlusega Euroopa Ühendamise Rahastu esimesse vooru.
Seotud lood
Peaminister Taavi Rõivase mullu sügisel sõlmitud energiakoostöölepe Soomega on hakanud mõranema pärast seda, kui põhjanaabrite energiafirma Gasum loobus osalemast Balticconnectori investeerimistaotluses.
Alexela üks omanikest Heiti Hääl selgitas, et Euroopa Komisjon ei lasknud LNG terminali plaani põhja, vaid nõuab uut lahendust, mis tuleb esitada 19. augustiks.
Euroopa Komisjon ei toeta plaani, mille kohaselt Soome Inkoo ja Paldiski saavad kumbki 160 000kuupmeetrise LNG-terminali, uus kava tuleb esitada 19. augustiks.
Saaremaa piimatööstus saab mais ainsana saarel ja võimalik, et kogu Eestis oma vedela maagaasi ehk LNG terminali.
5. novembri USA presidendivalimiste tagajärjel võivad käesoleva aasta viimased kuud osutuda investoritele muutlikuks. Freedom24 analüütikud hindavad, kuidas võiks Donaldi Trumpi võit mõjutada aktsiaturge kaubandus-, energia-, kaitse- ja tehnoloogiasektorites.
Enimloetud
5
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Hetkel kuum
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Tagasi Äripäeva esilehele