SEB langetas Eesti selle aasta majanduskasvu prognoosi 2,6 protsendilt 0,5ni. Välistatud ei ole majanduse täielik seisak või isegi langus, ütles SEB majandusanalüütik Ruta Arumäe.
„Senised näitajad ei ole andnud kindlust suuremat kasvu oodata,“ ütles ta, lisades, et majanduskasvu stagnatsioon või isegi kerge langus ei ole välistatud.
SEB majandusprognoosi järgi on selle aasta keskpaigaks oodata Euroopa majanduskasvu taastumist 1,3 protsendile. Kui SEB majandusanalüütiku Ruta Arumäe sõnul on Euroopa majandus senimaani Eestiga üsna heas korrelatsioonis käinud, siis veel ei ole Eesti majanduses taastumist märgata ja tõenäoliselt lükkub see edasi järgmisesse aastasse.
Eesti majanduse suurimad välismõjutajad on Soome ja Venemaa. Arumäe sõnul langes Venemaa majandus juba enne konflikti Ukrainaga, kuid praegune poliitiline olukord tugevdab seda kindlasti. Enim on Venemaa majandusele negatiivselt mõjunud investeeringute puudulikkus. Arumäe sõnul tähendab Venemaa olukord jätkuvalt probleeme Eesti veondus-ja laondussektorile, mis oli mullu Eesti majanduskasvu peamine pidurdaja. „Probleemid jätkuvad ilmselt ka sel aastal, paranemismärke ei tundu veel olevat,“ ütles ta.
SEB prognoosib selleks aastaks küll Soome majandusolukorra paranemist, kuid Arumäe sõnul tuleb põhjanaabrite majanduslanguse riskiga jätkuvalt arvestada.
Lisaks Venemaa mõjule takistavad Eesti majandust riigi siseprobleemid. Arumäe sõnul ei olnud möödunud aastal Eesti majanduskasvu ja tööturu arengud teineteisega kooskõlas. Arengud tööturul olid positiivsemad kui majanduses üldisemalt. Sel aastal aeglustub palgatõus viiele protsendile, samuti on oodata tööhõive kuni kaheprotsendilist langust, mistõttu tänavu tööpuudus pisut suureneb. Erinevate sektorite käekäik varieerub, mistõttu peavad Arumäe sõnul inimesed liikuma ühest valdkonnast teise.
Palgakasvu aeglustumine tähendab tänavuse madala inflatsiooni tõttu siiski tarbijatele üsna suurt reaalse sissetuleku kasvu, märkis Arumäe: „Inflatsioon on sel aastal 0,6%, seega need, kelleni palgakasv jõuab, on väga heas olukorras.“
Arumäe lisas, et kohanemisaasta tuleb ka ekspordi konkurentsivõime osas. Kui mullu ekspordi konkurentsivõime vähenes märkimisväärselt ja ekspordi kasv aeglustus, siis selle aasta inflatsiooni vähenemine ja ekspordihindade langus loob 2015. aastaks ekspordi kasvuks soodsama võimaluse.
Arumäe sõnul on positiivseks muutuseks uue valitsuse tulek, kelle senised lubadused suurendada sotsiaal- ja lastetoetusi peaksid toetama Eesti sisetarbimist, Kuna lubadused tähendavad kulutuste suurendamist, kuid tulude allikaid pole eriti välja käidud, suureneb Arumäe sõnul ilmselt eelarve defitsiit ja valitsussektori võlg.
Arumäe lisas, et valitsuse plaan saada üks maksuallikas tänu maksupettuste vähendamisele on pehmelt öeldes küsitav.
Seotud lood
Eesti majandus on seisakulähedane, kehva olukorda mõjutavad meist sõltumatud asjaolud, ütles LHV majandusanalüütik Heido Vitsur.
Reformierakonna poolt koalitsioonilauale pandud tööjõumaksude langetamise plaan on majanduslanguse valguses väga õige, märkis Jaan Pillesaar.
Swedbank prognoosib Eesti tänavuseks majanduskasvuks 1,8 protsenti, 2015. aastaks on oodata kolmeprotsendilist kasvu.
"Oleme olukorras, kus hakkavad tulema esimesed tänavused prognoosid. Ootan huviga rahandusministeeriumi kevadist majandusprognoosi," ütles riigikogu rahanduskomisjoni esimees Sven Sester.
Eri põlvkondade ühtseks ja tõhusaks tiimiks sidumine võib olla keerukas, kuid õigesti juhitud meeskondades toovad vanemate kogemused koos nooremate avatud mõtlemisega kokkuvõttes paremaid tulemusi, leitakse saates “Minu karjäär”.
Enimloetud
5
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Hetkel kuum
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Tagasi Äripäeva esilehele