Endise majandusministri Juhan Partsi (IRL) esimene spontaanne reaktsioon endise tippkahevõistleja Allar Levandi ideele rahastada tippsporti riigiettevõtetest saada saadava rahaga oli: „Oeh.“
"Kogu see vaht on üles klopitud Neinar Seli antud lahketest lubadustest nn spordiüldsusele, kui ta kandideeris olümpiakomitee presidendiks," selgitas Parts. "Pisut meenutab see Ostap Benderi lubadust korraldada Vasjuki linna elanikele planeetidevaheline maleolümpia." (Vt Ilfi ja Petrovi "12 tooli" – toim.)
Parts kinnitas, et tema seitsmeaastase kogemuse põhjal on ainuke, kes sponsorlust elementaarselgi tasemel korraldada ei suuda, nimelt Seli (EOK juht ja Tallinna Sadama nõukogu esimees, kelle on prokuratuur kohtu ette saatis - toim).
"Kes mind ei usu, võtku välja Tallinna Sadama sponsorlusotsused viimastel aastatel. Kui keegi avastab sealt mingigi mõtte, eesmärgi, süsteemi, korra - siis andku mulle teada," rääkis Parts.
Ettevõtte sponsortegevuse heade korraldajatena tõi ta esile Eesti Energia endise juhi Gunnar Oki ja praeguse juhi Sandor Liive. "Oi, minu juures käis palju spordimänedžere, kes palusid Eesti Energia selles küsimuses maha murda," meenutas eksminister.
Parts lisas, et riigile osaliselt või täielikult kuuluvad äriühingud võivad sporti, sh tippsporti toetada ka praegu, kuid seda vaid kooskõlas ühingu tegevuse ja finantseesmärkidega. Toetada tuleks hea ühingujuhtimise tava ning OECD väljendatud põhimõtteid arvestades.
Riigile kuuluvaid äriühinguid pole teab kui palju, sõnas Parts. "Levandi märgib õigesti, et tõsiseltvõetavad on ennekõike Tallinna Sadam ja Eesti Energia. Need ettevõtted maksvad dividende, ja päris korralikke: kahe peale kokku viimastel aastatel 120-140 miljonit eurot. See raha läheb riigieelarvesse, kust saab raha ka olümpiakomitee ja muu sport."
"Kõrvaltvaatajast spordihulluna" paneks Parts siiski Eesti spordi hädadele hoopis teise diagnoosi kui Levandi. "Aga see on hoopis teine teema," tähendas ta.
Seotud lood
Ettevõtja Urmas Sõõrumaa sõnul on ainuõige, et riigifirmad toetaksid sporti ja ise ta peab selles osas enda suureks eeskujuks Tallinna Sadamat ja selle juhte.
Maailmast on teada palju näiteid, kus mõne sportlase või spordiala toetamine on mõlema poole, nii sportlase kui firma jaoks nn win-win-olukord, kirjutab kultuuriminister Urve Tiidus.
Spordi toetamine on millegi tagasi andmine ühiskonnale laiemalt ja sellega saavad ka riigiettevõtted luua endale parema imago, leidis Eesti Loto nõukokku kuuluv reformierakondlane Margus Hanson.
Riigil peaks olema spordi rahastamiseks selgem ja arusaadavam mudel, leidis Eesti Energia nõukogu liige Märt Vooglaid.
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.