Riigiprokuratuuri avalike suhete juhi Kadri Tammai sõnul peeti eestikeelse allilma arvatav liider Assar Paulus kinni kahtlustatavana kuritegeliku ühenduse organiseerimises ja omavolis.
Paulust, kes on seni suutnud end kriminaalkaristustest hoida, võib talle kahtlustuse toonud kuritegudes süüdimõistmisel oodata kuni 15 aastat vabadusekaotust.
Riigiprokurör Kati Reitsak ütles, et esmaspäeval sai koos Paulusega kriminaalasjas kahtlustuse kokku 11 inimest, vahi alla võeti neist seitse. Viie inimese vahistamiseks andis loa Harju maakohus ja kahe suhtes Tartu maakohus. “Ei saa välistada, et kahtlustatavaid tuleb juurde, aga seda näitavad edasised toimingud,” sõnas Reitsak. Kahtlustuse saanute seas on tema sõnul nii neid, kes on varem karistamata, kui ka neid, kel on kehtivaid kriminaalkaristusi. Rohkem prokurör kahtlusaluste kohta infot anda ei saanud.
Prokurör võimalikke kuritegusid ei täpsustanud. Kriminaalasja kohta sõnas Reitsak, et mingit konkreetset seika, mis oleks vahistamise põhjustanud, ei olnud. Vahistamine toimus kriminaalmenetluse raames, mis on juba mõnda aega kestnud. Ajamääratlust “mõnda aega” Reitsak ei täpsustanud ega ka võimalikke kuritegusid. “Ma ei saa veel kommenteerida kuriteoliike, millele kahtlustuse kohaselt kuritegeliku ühenduse tegevus suunatud oli,” sõnas ta.
Prokurör ütles vaid, et kriminaalasi pole seotud riigiprokuratuuri teisipäevase teatega suure koguse hašiši avastamisest. Samuti oli prokurörile võõras ettevõte OÜ Skylux, mille tegevust seoses ulatusliku maksupettusega juba pikemat aega uuritakse ning millega Äripäeva allikate sõnul võis olla seotud ka Paulus.
Pauluse vahistamisega päädinud kriminaaluurimine on Reitsaku sõnul olnud Eesti-keskne ja koostööd on siin teinud nii keskkriminaalpolitsei, prefektuurid, erinevad prokuratuuri üksused, maksu- ja tolliamet kui ka kaitsepolitseiamet. Kas kriminaalasi on seotud maksupettusega, Reitsak ei täpsustanud, öeldes, et maksu- ja tolliameti menetlusabi ei pruugi tähendada seotust kindla kuriteoga.
Kahtlustatavad on tingimuslikult võetud eeluurimisel vahi alla kuueks kuuks, kuid iga kahe kuu tagant vaadatakse vahistamise alused üle. Lisaks on vahistatutel õigus esitada ringkonnakohtule määruskaebus ja ringkonnakohtul on õigus vahistamine tühistada.
Aktiivne kaitseliitlane
Äsja vahi alla võetud arvatav eestikeelse allilma liider Assar Paulus on aktiivne kaitseliitlane, ütles Kaitseliidu avalike suhete osakonna juhataja asetäitja Tanel Rütman. Süüdistuse esitamisel tema sõnul kaitseliidu liikmelisus peatatakse.
Postimehe andmetel on Assar Paulus Kaitseliidu luurerühma juht. Vastab see tõele? Selles osas on tegemist improviseeringuga, seda ta ei ole. Küll aga on ta Kaitseliidu liige. On ka väidetud, et tema bande koosneb kaitseliitlastest – see on ilmselge liialdus.
Aga on tal mõni muu tavaliikmest erinev roll Kaitseliidus? Tegelikult ei ole vist eriti. Ta on küll aktiivne kaitseliitlane, aga mingi rühmaülem ta kindlasti ei ole.
Kas olite teadlik temaga seotud probleemidest, enne kui ta vahistati? Meile tuli tema vahistamine üllatusena. Ažiotaaž on tema ümber ka varasemalt olnud, sellega oleme ajakirjanduse vahendusel kokku puutunud. Aga mingit alust, näiteks kehtivaid karistusi, et teda Kaitseliidu tegevusest eemaldada, ei ole olnud.
Kui keegi on kahtlustatav, kuidas mõjutab see Kaitseliidu liikmelisust? Praktika on selline, et süüdistuse esitamisel Kaitseliidu liikmelisus peatatakse kohtuotsuseni.
Taust
Pauluse nimi kerkis üles maksupettuse loos
Äripäev kirjutas Assar Paulusest viimati 2011. aasta suvel, kui maksuamet sai jälile ulatuslikule kütuseäri maksupettusele. Üks toona ulatuslikus maksupettuses kahtlustuse saanutest, Hando Palm, tunnistas, et tunneb Paulust. Kuritegeliku maailmaga kursis olevad allikad ütlesid siis Äripäevale, et Palm ja tema kompanjon Janek Aasma võisid käsklusi saada väitetavalt eestikeelse allilma praeguselt liidrilt Pauluselt.2007. aasta alguses viibis Paulus koos Imre Arakasega vahi all seoses meediaärimees Hans H. Luige lähedaste eluasemete ründamisega süütepudelitega. Mehed pääsesid puhtalt.Rünnakutes mõisteti lõpuks süüdi Marek Võrk (endise nimega Marek Tuvike), kes mõisteti 2009. aasta mais üheksaks aastaks vangi.Kuriteo arvatavate tellijate süü tõendamine prokuratuuril ei õnnestunud.
Seotud lood
Üle nelja aasta kestnud uurimine toob lõpuks kohtu ette tandemi, kes vaid paari kuuga pettis riigilt välja 2,5 miljonit eurot käibemaksu ja keda on seostatud allilma tippudega.
Eile algas ja täna jätkus Harju maakohtus praeguse aja ja lähema tuleviku suurim ja kõmulisim kohtuprotsess arvatava allilmaliidri Assar Pauluse ja tema kompanjonide üle.
Tiina Käsi on nimi, mis kõlab ärimaailmas paljudele tuttavalt. Tal on juhtimises üle 25 aasta kogemust, kuid tema karjäär pole olnud lihtne ega lineaarne, vaid täis ootamatuid võimalusi ja väljakutseid, millest on sündinud väärtuslikud õppetunnid. Nordea Eesti tegevjuht, kes alustas oma karjääri rootsi keele õpetajana, on tänaseks saavutanud palju ja juhib mitmekesist ning rahvusvahelist organisatsiooni. Käsi kogemus ja oskus tasakaalustada töötulemusi ja inimlikku hoolivust teevad temast juhi, kelle teadmised ja arusaamad on väärt jagamist.