Finantsharidust ja ettevõtlusõpet tuleb jagada põhikoolis, sest gümnaasiumis on juba hilja, arvavad nii haridus- ja teadusministerJevgeni Ossinovski kui ka Gustav Adolfi Gümnaasiumi direktor Hendrik Agur.
“Eduka Eesti” arvamuskonkursil kolmanda koha võitnud investor Raivo Hein plaanib auhinnarahaks saadud 2000 euro ja sponsoritelt kogutud raha eest kinkida abiturientidele Jaak Roosaare raamatu “Rikkaks saamise õpik”.
Autor kirjutab raamatussse lisapeatükid, pidades silmas nimelt koolilõpetajaid. Roosaarel on plaanis lisada sellised teemad, nagu SMS-laenudest eemalehoidmine ja karjäärivalik ning oma ettevõtte loomine.
Ettevõtlusõpe valikainena olemas. Gustav Adolfi gümnaasiumi (GAG) direktor Hendrik Agur soovitaks Heinal “Rikkaks saamise õpiku” kinkida pigem põhikoolilõpetajatele. “Neil läheb seda päriselt tarvis. Loodetavasti kooliprogramm ühildub raamatuga, ja nii võib kasutegur palju suuremgi olla. Abiturientidele on kasutegur väiksem, sest neil on juba uued huvid ja väljakutsed. Põhikoolilõpetajale aga oleks selline raamat just see, mida vaja,” lausus ta.
Sarnasel seisukohal on värske haridusminister Jevgeni Ossinovski. Ta usub, et abiturientidel on iga kingituse üle hea meel, kuid ettevõtlusõpe ja rahatarkuse jagamine võiks alata hiljemalt põhikoolis. “Ettevõtlusõpe ärgitab loovust ja omaalgatust ning majandusteadmised annavad pildi reaalsetest võimalustest,” sõnas Ossinovski. “Plaan on lülitada ettevõtlusõpe valikainena ka põhikooli õppekavasse.”
Ossinovski lisas, et gümnaasiumides on ettevõtlus sel õppeaastal valikõppeaine rohkem kui 20 koolis. “Vabatahtlikkus tagab aineõpetuse kvaliteedi ehk siis need õpetajad ja koolid, kes ainet pakuvad, teevad seda kirega,” selgitas minister. “Õpetajad on olemas ning ettevõtlusõppe parandamiseks toimuvad neile täiendkoolitused.”
Kas Roosaare raamat kooliõpikuks sobida võiks, ei osanud Ossinovski kommenteerida, sest pole seda lugenud.
Raivo Hein ütles, et parimal juhul on võimalik “Rikkaks saamise õpik” kinkida igale abituriendile – oleneb sellest, kui palju sponsorid raha juurde annavad.
Võiks saada traditsiooniks. Kui kokku tuleb 40 000 eurot, saab raamatu iga abiturient. Teine võimalus on, et iga kool saab kindla arvu eksemplare ja jagab ise need välja.
Kolmas võimalus on, et raamatud jäävad kooli raamatukogudesse. “20 00 euroga saaksime saata 10–20 raamatut kooli peale vastavalt kooli õpilaste arvule, ja kool saab siis neid välja laenutada või tundides kasutada,” ütles Hein. Kui õnnestub kaasata üks suur sponsor, võiks Heina meelest ettevõtmist korrata igal aastal.
Heina aitab sponsorite otsingul raamatu autor Jaak Roosaare, Äripäeva Investorite TOPi uustulnuk, kes paikneb TOPis 442 800eurose investeeringumahuga 36. kohal.
Roosaare nentis, et raamatu kirjutamine on talle kasulik olnud tutvuste loomisel, mitte niivõrd rahaliselt. “Rikkaks Eestis raamatumüügiga ei saa, aga see polnud ka otsene eesmärk,” ütles ta. Raamatu praegust kasumlikkust hinnates märgib ta siiski, et on teenitud summa eest ostnud uue jalgratta.
Arvamuskonkursi “Edukas Eesti” võiduideed
Tarmo Tanilas sai esimese koha ettepaneku eest luua vabatahtlik pensionikonto.
Rein Ruusalu sai teise koha ettepanekuga sätestada riiklike investeeringute programm.
Raivo Hein sai kolmanda koha arvamuslooga “Rikkaks saamise õpetus koolis omaette aineks”.
Ideid hindas Äripäeva, Tallinna Kaubamaja, Tallinna Vee, EMT, Danske Banki, Saku Õlletehase ning Raidla Lejins & Norcouse esindajatest koosnev žürii.
Seotud lood
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.