Maagaasi ja kerge kütteõli aktsiisi kergitamine toob riigile lisakulutusi enam kui miljon eurot, ennustab siseminister Hanno Pevkur.
Pevkur juhtis rahandusminister Jürgen Ligile saadetud märgukirjas tähelepanu, millised kulud kaasnevad
täna valitsuse heakskiidu saanud aktsiisimuutustega.
Näiteks kerge kütteõli erandi kaotamine ja selle aktsiisi kallinemine võib maksta vähemalt miljon eurot aastas. See avaldab mõju eelkõige omavalitsustele, kes kasutavad õlikatelt, sest edaspidi tuleb neil osta alternatiivseid kütuseid, näiteks diislikütust, mis on kuni 38% kõrgema hinnaga.
Vedelkütuse erimärgistamise seaduse muudatusega kaasneb järgmisel aastal 530 000 eurot lisakulu ka Politsei- ja Piirivalveametile (PPA), sest ameti laevadel ning radaripositsioonidel kasutatakse erimärgistusega diiselkütust. Lisaväljaminekuga pole eelarves arvestatud.
Sisekaitseakadeemia Muraste küttekulud kallinevad kerge kütteõli ja maagaasiaktsiisi kallinemise tõttu järgmisel neljal aastal kokku enam kui veerand miljoni euro võrra.
Lisaks tõi Pevkur välja, et ei ole analüüsitud maagaasi aktsiisimäära tõusu mõju avaliku sektori hoonetele.
Valitsus otsustas täna
järsult aktsiise tõsta. Järgmisel aastal kallineb alkoholiaktsiis 15% ning ülejärgmisel aastal 10% võrra. Varem plaaniti mõlemaks aastaks viieprotsendilist aktsiisitõusu. Samuti keelatakse erimärgistatud kütuse kasutamine kütmisel järgmise aasta 1. maist. Tuleva aasta 1. maist kallineb maagaasi aktsiis viiendiku võrra.
Tubaka- ja alkoholiaktsiisi tõstmisega plaanib riik koguda järgmisel aastal 28 mln eurot lisaraha. Maagaasiaktsiisi kallinemine peaks tooma 3,5 ja erimärgistatud kütust puudutavat muutused 32 mln eurot.
Seotud lood
ASi Liviko juhi Janek Kalvi sõnul ei anna alkoholiaktsiisi ränk tõus valitsusele piisavat majanduslikku efekti, kuna suunab tarbijad lahjade jookide suunas, mida riik alamaksustab.
Ehkki valitsus selgitab ootamatuid ja seniste kokkulepete vastaseid järske alkoholi- ja tubakaaktsiisi tõuse murega eestlaste tervise pärast, paistavad hinnatõusu tagant selgelt välja üle jõu käivad kohustused, mis sunnivad kaudsete maksutõusude abil riigikassasse lisaraha leidma.
Peaminister Taavi Rõivase sõnul võib viimaste aastate alkoholi tarbimist vaadates öelda, et korrelatsioon aktsiisitõusu ja joomise vähenemise vahel on väga suur.
Tubakafirma Philip Morris Eesti OÜ korporatiivsuhete juhi Maris Leemetsa sõnul on tubakaaktsiisi tõus valitsusele mõjus poliitikameede nii rahvatervise kaitsel kui ka eelarvetulude tagamisel.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.