Rahandusminister Jürgen Ligi sõnul on alkoholiaktsiisi tõus mõeldud nii tarbimise piiramiseks kui ka raha saamiseks eelarvesse. Ma ei ole lubanud, et 2015. aastal tõuseb aktsiis 5%, lisas ta.
"Valitsus teeb otsuseid, mille täitmist saab ammu enne valimisi kontrollida. Need ei ole lubadused, need on teod," rõhutas Ligi. "See on meie plaan."
Ligi lubas 2012. aasta sügisel, et alkoholiaktsiis kallineb järgmiste aastate jooksul 5% aastas ja aktsiisitõusud öeldakse pikalt ette, et ettevõtjad teaksid sellega arvestada. "Kas lubasin või otsustasime. Rahandusminister täidab otsuseid. Minu jaoks oli otsus tookord selline, see on muutnud õigetel põhjustel," lausus Ligi. "Me ei ole lubanud midagi abstraktset, vaid mida inimesed on väga oodanud."
Valitsus arutas täna erinevate aktsiiside tõstmist, mis tähendab märkimisväärset hinnatõusu järgmisel aastal.
Nii asendub eelmise valitsuse otsus tõsta aastatel 2015 ja 2016 alkoholiaktsiisi 5% nüüd 15% aktsiisitõusuga 2015. aastal ja 10% tõusuga 2016. aastal. Lisaks tõstetakse alkoholiaktsiisi 10% võrra ka 2017. ja 2018. aastal. Tubakaaktsiisi tõstetakse 5% aastail 2016–18.
Seotud lood
ASi Liviko juhi Janek Kalvi sõnul ei anna alkoholiaktsiisi ränk tõus valitsusele piisavat majanduslikku efekti, kuna suunab tarbijad lahjade jookide suunas, mida riik alamaksustab.
Maagaasi ja kerge kütteõli aktsiisi kergitamine toob riigile lisakulutusi enam kui miljon eurot, ennustab siseminister Hanno Pevkur.
Peaminister Taavi Rõivase sõnul võib viimaste aastate alkoholi tarbimist vaadates öelda, et korrelatsioon aktsiisitõusu ja joomise vähenemise vahel on väga suur.
Tubakafirma Philip Morris Eesti OÜ korporatiivsuhete juhi Maris Leemetsa sõnul on tubakaaktsiisi tõus valitsusele mõjus poliitikameede nii rahvatervise kaitsel kui ka eelarvetulude tagamisel.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?