ASi Liviko juhi Janek Kalvi sõnul ei anna alkoholiaktsiisi ränk tõus valitsusele piisavat majanduslikku efekti, kuna suunab tarbijad lahjade jookide suunas, mida riik alamaksustab.
"Eelnõu sekkub alkoholituru jaotusesse, selle asemel, et võtta tarvitusele tõenduspõhiseid meetmeid, mis absoluutalkoholi tarbimist ja alkohoolsete jookide kättesaadavust alaealistele vähendaksid," märkis ta.
"Eelnõu kujundab ümber alkoholiturgu õlle ja teiste lahjade alkohoolsete jookide tootjate huvides, olles vastuolus Alkoholipoliitika rohelises raamatus väljendatud avalike huvidega ning riivab oluliselt konkurentsireegleid. Soovitame nimetatud eelnõu tagasi kutsuda ning võrdsustada erinevate alkoholi liikide aktsiisimäärad," lisas Kalvi.
Liviko juht polnud valmis rääkima täna otsustatud aktsiisitõusu mõjust 2015. aasta hindadele. "Hinnad tõusevad aga vältimatult, kasvõi juba seoses aktsiiside tõstmisega seotud mõjude tõttu," kinnitas ta.
Alkoholi tootjate ja maaletoojate liit saatis mai alguses kirja rahandusministrile ja riigikogu rahanduskomisjoni esimehele, selgitades, mida ja keda alkoholiaktsiis mõjutab.
"Tänaseks meile tagasisidet laekunud ei ole, samuti ei küsitud rahandusministeeriumist meie liidu arvamust ka ennetavalt, vaid meie liit sai valitsuse plaanidest teada meedia vahendusel," märkis Kalvi. "Nii palju siis osalusdemokraatiast ja ettevõtjasõbralikkusest."
Kirjas on märgitud, et Eestis on õlle aktsiis viis korda odavam kui Soomes, samas kange alkoholi aktsiis on seal Eestiga võrreldes ainult 1,4 korda suurem. "Viimane on seni olnud piisav, et mitte ohustada turistide huvi. Käesolev valitsuse aktsiisitõusu eelnõu lõpetab juba mõne aastaga soomlaste turismikaubanduse Eestisse ning selle sammu mõjud ulatuvad märksa sügavamale ja kaugemale kui kange alkoholi sektori hääbumine," sõnas Kalvi.
Alkoholitootjate ja maaletoojate liidu eksperthinnangul on kange alkoholi 15protsendilise tõusuga 2015. aastal ning 10protsendilise tõusuga kaasnevad mõjud järgneval kolmel aastal tõsiseks ohuks Eesti majandusele, mõjub hävitavalt kange alkoholi tööstusele, kaubandusele ja turismisektorile. "Samuti on eelnõul tõsised tagajärjed rahvatervise seisukohast, vähendamata absoluutalkoholi tarbimist elaniku kohta, suurendab see veelgi salaviina tarbimist," selgitas Kalvi.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Maagaasi ja kerge kütteõli aktsiisi kergitamine toob riigile lisakulutusi enam kui miljon eurot, ennustab siseminister Hanno Pevkur.
Peaminister Taavi Rõivase sõnul võib viimaste aastate alkoholi tarbimist vaadates öelda, et korrelatsioon aktsiisitõusu ja joomise vähenemise vahel on väga suur.
Rahandusminister Jürgen Ligi sõnul on alkoholiaktsiisi tõus mõeldud nii tarbimise piiramiseks kui ka raha saamiseks eelarvesse. Ma ei ole lubanud, et 2015. aastal tõuseb aktsiis 5%, lisas ta.
Valitsus arutab täna erinevate aktsiiside tõstmist, mis tähendab märkimisväärset hinnatõusu järgmisel aastal.
Varahaldur ja majandusekspert Peeter Koppel leiab, et praegune majanduskeskkond on suhteliselt kesine, kuid me pole selles lõpuni ise süüdi.