Toiduhinnad tõusid maailmaturul selles kvartalis esimest korda pärast tipu saavutamist 2012. aasta augustis. Peamisteks põhjusteks on Hiina suurenev nõudlus, USAs olev põud ja Ukraina kriis.
Maailmapanga sõnul on rahvusvaheliselt kaubeldavate toitude hinnad tõusnud järsult 4 protsenti. Kõige rohkem tõusid maailmaturul nisu ja maisi hinnad, vastavalt 18 ja 12 protsenti, vahendab Yahoo Finance.
„Kasvav mure ilmastiku pärast ning suurenev impordinõudlus seletavad toiduhindade tõusu. Välja ei saa jätta ka Ukraina kriisi mõju,“ seisis Maailmapanga raportis.
Ukraina maisi hinnad tõusid riigis 73 protsenti. Ukraina on maisi ekspordilt maailmas 3. riik, arvatavasti avaldas kodune hinnatõus ka maailmaturu hindadele suurt mõju.
Majanduslike ja poliitiliste pingete all vaevlevas Argentinas tõusid nisu hinnad aastatagusega võrreldes lausa 70 protsenti. Suhkru hind tõusis maailmaturul 13 protsenti.
Siiski ei tõusnud kõigi toitude hinnad, näiteks riisi hind langes maailmaturul 12 protsenti.
Eksperdid on mures, et hinnatõus tekitab toidu puudust arengumaades. Samuti võivad kallinevad toiduhinnad luua maailma eri piirkondades pinnase rahutuste tekkeks.
Erinevate hinnangute järgi tulevad inimesed massides tänavatele kui toidu aastane hinnatõus ületab 40 protsenti.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Vähem kärpemeetmeid arenenud riikides, mis omakorda suurendavad arenevate riikide ekspordiväljavaateid, annavad alust prognoosida maailma majanduskasvu tempoks tänavu 3,2%.
Halb ilm USA-s, Ukraina kriis, Hiina majanduse restruktureerimine ja eeldatav intressimäärade tõus mõjub sel aastal maailma majanduskasvule pärssivalt, teatas Maailmapank.
Maailmapank hoiatas, et Ida-Euroopa majanduskasv aeglustub sel aastal järsult, kuna nõudlus Venemaalt väheneb.
Veebis ringlev infoleht paljastab, kuidas 10 ettevõtet toodavad praktiliselt kogu töödeldud toidu ja joogid, mida poelettidelt leida võib.
Kuula uue turundussarja esimest saadet
Uue saatesarja „Password” avasaates sukeldume emotsionaalse turunduse maailma ning analüüsime, miks emotsioonid mängivad reklaamis ja meedias tihti ratsionaalsest lähenemisest suuremat rolli.