Hiina luksuskaupade müüjad kannatavad korruptsiooni väljajuurimise ja ebakindla majanduse tuleviku pärast. Analüütikute sõnul ei ole olukorra paranemist näha nii peagi veel.
“Korruptsioonivastasel haarangul Hiinas on märkimisväärne mõju luksuskaupade müügile,” sõnas Standard Chartered Banki Hiina osakonna tarbijauuringute osakonna juhataja Charles Yan.
“Me ei usu, et sektori olukord lähiajal paraneks, vähemalt mitte sellel või järgmisel aastal.”
Aeglustuv Hiina majandus ja ametlikul tasandil toimuv korruptsiooni ning pillavate kingituste tegemise väljajuurimine, mis algas 2012. aastal, on luksuskaupade turgu peale aastatepikkust ülisuurt kasvu maha jahutanud.
Luksuskaupade müük kasvas Hiinas 2013. aastal vaid 2% võrreldes eelmise aastaga, selgub konsultatsioonifirma Bain & Co uuringust. See on 7% vähem kui 2012. aastal ning 30% vähem kui 2011. aastal.
“Globaalse luksuskaupade turu kasv jääb sellel aastal tõenäoliselt alla 10% ning Hiina kasv võib muutuda negatiivseks,” märkis Yan.
Prada, mis on tuntud oma luksuslike käekottide poolest, sõnas, et nende 2014. aasta esimese kvartali kasum kukkus peaaegu 24% võrreldes eelmise aasta sama perioodiga Hiinas.
Aasia-Vahemere regioon ja Hong-Kong on ettevõtte suurimad turud ning müügikasvu vähenemine on kaubamärgi aktsiaid 18% kukutanud.
Antikorruptsiooni meetmete hulka kuulub näiteks riigi fondide raha kulutamise keelamine luksusesemetele ning alkoholikeeld sõjaväeüritustel. Meetmetel tundub olevat oodatust suurem mõju.
“Korruptsiooni väljajuurimisel on olnud väga suur mõju restoranide müügitulemustele, likööri (inimesed kingivad ametnikele kalleid Mao Tai likööre) ja teiste luksuskaupade müügile,” märkis investeerimisfirma Safanad investeerimisanalüütik John Rutledge.
2014. aasta esimeses kvartalis kasvas Hiina majandus 7,4%.
Seotud lood
Hiina panganduse reguleerija Li Jianhua töötas ennast 48-aastaselt sisuliselt surnuks. Tööandja sõnul seadis 26 aastat tööl olnud Jianhua partei ja rahva heaolu alati esiplaanile. See ei ole ainuke juhtum ning ületöötmise tõttu sureb Hiinas iga aasta sadu tuhandeid inimesi.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?