USA valitsuse hinnangul tegid nad eelmisel aastal riigieelarvest 100 miljardi dollari eest makseid inimestele, kes ei oleks pidanud seda raha saama.
Näiteks tehti üleliigseid maksusoodustusi peredele, kes selleks ei kvalifitseerunud, jagati töötutoetust neile, kes olid tegelikult tööl ja pakuti meditsiinilist abi inimestele, kes seda ei vajanud. Kongressi uurimisgrupp ütles, et tegelik summa võib isegi suurem olla.
„Keegi ei tea täpselt kui palju raha täpselt valesse kohta läheb. Valitsuse enda numbrite järgi on viimase viie aasta jooksul läinud valesse kohta pool triljonit dollarit,“ ütles esindajatekoja liige John Mica.
„Kõige suuremaid vigu tehakse programmides, mis on mõeldud nende jaoks, kes vajavad kõige suuremat abi – lapsed, vanurid ja madala sissetulekuga pered.“
Mõned valed väljamaksed on tingitud ka pettustest. Teised on tekitatud tahtmatult. Näiteks tehakse palju kirjavigu ning ei kontrollita piisavalt hästi, kas inimesed vastavad nõuetele, et saada riigieelarvest toetust.
Näiteks programm, mille abil tehakse vaestele maksutagastusi, tegi vigu 24 protsendil maksetest. See tähendab, et 60,4 miljardilisest eelarvest maksti valesse kohta lausa 14,5 miljardit dollarit.
Seotud lood
Veidi üle 11 miljoni elanikuga Belgia on viimase aastaga tõusnud üheks suurimaks USA võlakirjade omajaks. Soetatud võlakirjade hulk on liiga suur, et Belgia neid ise ostnud oleks.
Bank of America sõnul on USA sellel aastal maailma suurim naftatootja, olles möödunud Saudi-Araabiast ja Venemaast.
USA maikuu eelarve puudujääk oli 130 miljardit dollarit, teatas USA rahandusministeerium. Sellega liigub riigi eelarve väikseima majandusaasta defitsiidi poole alates 2008. aastast.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.