Eurotsooni inflatsioon püsis ootuspäraselt madalal tasemel, mida Euroopa keskpank (EKP) kutsub „ohutsooniks“. Toidu- ja mobiilside hinnad langesid, tubaka ja restoranitoidu hinnad tõusid, selgus raportist.
18 euroala liikmesriigi tarbijahinnad tõusid juunis 0,1 protsenti. Aastatagusega võrreldes tõusid euroala hinnad sama palju kui maikuus – 0,5 protsenti, näitasid Eurostati andmed.
Aastane inflatsioonimäär on EKP eesmärgist kõvasti allpool. Keskpank jahib veidi alla 2 protsendi jäävat inflatsiooni ning usub, et alla protsendine määr on majandusele deflatsiooniriski tõttu juba ohtlik. Alla ühe protsendi on inflatsioonimäär olnud juba eelmise aasta oktoobrist saati.
Pärast juunikuist intressimäärade langetamist rekordmadalale jättis EKP juulis määrad muutmata. Kommertspankade hoiuseintress muudeti juunis sootuks negatiivseks ning keskpank tegi selgeks, et on valmis deflatsiooni vältimiseks raha printima.
Juunis tabas deflatsioon euroala riikidest Kreekat, Portugali ja Slovakkiat. Üle 1 protsendilise inflatsioonimääraga riike oli viis.
Seotud lood
Lühiajaline väike deflatsioon ei tohiks ettevõtetele olulist ebastabiilsust põhjustada, leiab Eesti Panga rahapoliitika ja majandusuuringute osakonna juhataja Martti Randveer.
Majanduseksperdid hoiatavad, et euroala majandust ohustab kümme või kakskümmend aastat paigalseisu.
Kuigi pankade analüütikud ennustasid, et hinnalangus Eestis jääb lühiajaliseks, on ta sujuvalt kandunud hilissügisesse.
Eesti Panga president Ardo Hansson andis intervjuu agentuurile Bloomberg.
Rail Balticu Ülemiste terminali ehitustööd käivad: mitmed töövõtjad on juba kaasatud ja õige pea kuulutatakse välja veel neli hanget. Peagi alustatakse jalakäijate rõõmuks ka T1st Ülemiste Keskuseni viiva tunneli ehitamisega.