Viimase 12 kuuga kiiresti tõusnud kinnisvarahindade jahutamisega pole Lääne suurlinnad hakkama saanud, küll aga on asjalikku eeskuju näidanud Singapur ja Hong Kong, vahendab Bloomberg.
Kinnisvarahinnad on 12 kuuga tõusnud Londonis 20%, Manhattanil 18% ja Sydneys 15,4%.
Singapuris ja Hong Kongis on hinnad aga langenud vastavalt 3,7% ja 0,6%.
Ajendatuna murest hindade taskukohasuse ning väärtuse ülepaisumise pärast otsustasid mõlemad Aasia linnad võtta kasutusele meetmeid, mis turgu jahutaksid. Selleks kasutati kinnisvaralaenude piiramist, maksude kehtestamist ning kõrgete lõivude kehtestamist välismaistele ostjatele.
„Hong Kong on kinnisvaraturu edukalt maha jahutanud,“ ütles ettevõtte Australia & New Zealand Banking Group vanemökonomist Raymond Yeung. „Singapur on isegi veel paremini hakkama saanud.“
New York, London ja teised suured lääneriikide linnad pole aga samaga hakkama saanud. Hong Kongile ja Singapurile annavad eelise geograafiline asukoht, riikliku kinnisvaraturu suur osakaal ning elanike valmisolek täita valitsuse direktiive, ütlevad akadeemikud ja uurijad.
Londonil ja New Yorgil pole nende sõnul aga ligilähedaseltki nii suurt kontrolli oma linna majanduse ning elanike käitumise üle.
Seotud lood
Saksa mõttekoja ZEW juht kritiseeris Euroopa Keskpanga möödunud nädala otsuseid, öeldes, et keskpanga tegevus tekitab varahindades ohtlikke mulle.
Miljardär John Paulson usub, et oma kodu ostmine on parim investeering, mida on võimalik teha.
Fondihaldur ning aktsiaturu analüütik John Hussman avaldas iganädalases kommentaaris, et aktsiahinnad on mullis ning olukord on halvem 1929. ja 2007. aastast.
USAs populaarset ühisrahastuse ideed rakendatakse nüüd Eestis kinnisvarasse investeerimisel. Ühise rahapaigutusega saab kinnisvarainvestoriks juba 100 euroga.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.