Pankade laenamine ettevõtjatele ja üksikisikutele on jõudnud finantskriisi eelsele tasemele. Sellega koos on tõusnud rekordtasemetele ka pankade kasumid.
USA pangad said teises kvartalis puhaskasumit kokku 40,24 miljardit dollarit. See on viimase 23 aasta jooksul suuruselt teine kvartaalne kasum panganduses, selgub uuringutefirma SNL Financial raportist. Kasumid on veidi väiksemad 2013. aasta alguses saavutatud 40,36 miljardi dollari suurusest rekordist, vahendab Wall Street Journal.
Kasumikasvu suutsid pangad saavutada vaatamata asjaolule, et uutest regulatsioonidest tingitud kulud nende äritegevust segavad.
Selleks, et suurendada kasumit, vähendasid pangad halbade laenude katmiseks kõrvale pandavaid reserve. Samal ajal suurenes laenude hulk kiireimas tempos alates finantskriisi algust.
Ettevõtetele antavate laenude hulk tõusis teises kvartalis võrreldes aastatagusega 12,6 protsenti. Tõusuteel on ka krediitkaardi-, auto- ja õppelaenude osakaal.
Optimism majanduse taastumise ja üldise krediidituru tervenemise üle on tekitanud olukorra, kus pangad on vähendanud oma standardeid ning laenavad järjest rohkem.
Seotud lood
Sissetulekute erinevus USA rikkamate ja vaesemate metropolialade vahel on jõudnud rekorditeni. See on tekitanud olukorra, kus riiklikult on toimumas ebaühtlane kinnisvaraturu taastumine, mis omakorda hoiab tagasi terve majanduse taastumist.
Bulgaaria laseb tõenäoliselt riigi suuruselt neljandal pangal pankrotti minna ning riigirahade eest panka ei aita. Küll aga tagatakse 1,39 miljardi dollariga, et kliendid oma raha ei kaotaks.
Eestis tegutsevad pangad teenisid siin teises kvartalis 113 miljonit eurot puhaskasumit. Ligi kolmandiku sellest moodustasid tütarettevõtetelt saadud dividendid.
Ettevõtetele laenamise juures kehtivad üldised lihtsad tõed, millest pank oma tegevuses lähtub, kirjutab LHV Panga juhatuse liige, privaat- ja ettevõtete panganduse juht Indrek Nuume.
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.