Rootsi keskpanga juht Stefan Ingves ütles, et jõupingutused majapidamiste rekordilise võlakoorma kasvu ohjeldamiseks pole vilja kandnud ning riskid Rootsi finantssüsteemis suurenevad jätkuvalt.
Need riskid on üks peamisi ohte ka Eesti finantssüsteemi stabiilsusele, on Eesti Pank viidanud oma hinnangutes.
"Võlad kasvavad ja see tähendab, et Rootsi finantssüsteemi riskid muudkui kasvavad ja see ei ole hea," ütles Ingves agentuuri Bloomberg vahendusel pärast Rootsi keskpanga eilset otsust jätta enam jälgitud baasintressi määr rekordmadalal 0,25% tasemel muutmata.
Maailma vanim keskpank otsib õiget tasakaalu, kuidas ühelt poolt ära hoida Rootsis deflatsioonispiraali vallandumine, õhutamata teisalt ohtlikku laenubuumi.
Rootsi majapidamiste laenukoormus on 175% kasutada olevast tulust. Keskpanga prognoosi järgi kasvab see suhtarv aastaks 2017 juba 185% tasemele majapidamiste kasutada olevast tulust.
"Olen majapidamiste kasvava võlakoorma pärast väga mures ja see on teema, millega tuleb tegeleda ka väljapool rahapoliitikat," ütles Ingves.
"Ühel või teisel moel peab laenu võtmine muutuma kallimaks," jätkas ta.
Pank on välja pakkunud vähemalt viis abinõu: suurendada laenudes omafinantseeringu määra; kehtestada karmimad nõuded laenu tagasimaksmiseks, mis ei võimalda tasuda vaid intresse; muuta ära eluasemelaenude maksusoodustused; nõuda pankadelt karmimaid rehkendusi selles osas, kui palju laenu taotlejale laenu teenindamise järel elamiseks raha kätte peab jääma.
Seotud lood
Rootsi keskpank kärpis neljapäeval enim jälgitud baasintressi määra 50 protsendipunkti võrra 0,25%-le.
Kolm nädalat pärast seda, kui Rootsi keskpank ootamatult järsult baasintressi määra langetas, et tõrjuda deflatsiooniriski, näitab värske statistika majapidamiste laenukoormuse kasvu kolme aasta kiireimas tempos, vahendas Bloomberg.
Rootsi SKP kasvas teises kvartalis eelnenud kvartaliga võrreldes 0,2%, avalikustas Rootsi statistikaamet täna esialgses hinnangus.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.