Eesti põlevkiviõli tootmise kohal on kaks kirvest – naftahinna langus ja keskkonnatasude tõus.
- Keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus. Foto: Eiko Kink
Ettepanekud
Riigikontrolli kolm soovitust
Riigikontrolli hinnangul oleks riigil mõistlik keskkonnatasude kehtestamisega mitte kiirustada ning ta pakub välja kolm võimalikku sammu:
Lükata uue energiamajanduse ja põlevkivi arengukava vastuvõtmine edasi ja töötada koostöös põlevkivisektori ettevõtjatega välja tänapäevased maksustamispõhimõtted, mis võtavad arvesse põlevkivisektoris toimuvaid muutusi ning loovad pikaajalises perspektiivis suurimat väärtust ühiskonnale.
Argumenteeritud ja tõendusliku keskkonnatasu suuruse kehtestamiseks peab ministeerium tellima põlevkivisektoriga kokku lepitud meetoditel põhineva ning kõikide osapoolte aktsepteeritud uuringu. Selle uuringu eesmärk oleks välja selgitada ja hinnata terviklikult põlevkivisektori tervise-, keskkonna-, aga ka sotsiaal-majanduslikke, julgeolekulisi ja tööhõivelisi mõjusid ja eri otsuste tagajärgi rahalises väärtuses.
Keskkonnatasude mõjude hindamiseks peaks keskkonnaministeerium tellima sõltumatu mõjude hindamise aruande, mis põhineb ettevõtjate esitatud kontrollitud andmetel ja võtaks arvesse põlevkivisektoris toimuvat arengut.
Riigikontrolli ettepanekuid toetavad ka turuosalised ise.
Eesti põlevkiviõli tootmise kohal on kaks kirvest – naftahinna langus ja keskkonnatasude tõus. Kui naftahinna muutmiseks Eestil jõudu ei ole, siis keskkonnatasude tõusu suurus ja tempo sõltub otseselt Eesti poliitikutest, kelle mõjutamiseks on keemiatööstuse liit korraldanud suurejoonelise meediakampaania.
Keskkonnaministeeriumi asekantsler Ado Lõhmus kinnitas, et põlevkivitööstuse keskkonnatasud kokku kasvavad aastani 2020 hinnanguliselt 3% aastas ja seejärel aastani 2025 hinnanguliselt 5% aastas. Tema sõnul kasvab keskkonnatasude osatähtsus põlevkiviõli hinnas kümne aastaga 3%-lt 5%-le, kui saastamine ei vähene.
Möödunud nädalal keskkonnaministeeriumis toimunud briifingul ütles keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus, et keskkonnatasude tõus ei ole tööstustele sugugi suur ning turuosalised olid läbirääkimistel nii suure tõusuga nõus.
Ta võrdles tonni põlevkivi kaevandamise eest makstavat keskkonnatasu poes müüdavate kanamunade hinnaga – mõlema tasu on 1,53 eurot. Ministri hinnangul ei tohiks põlevkivi töötlejatel niivõrd väikese summa tasumisega raskusi olla.
Ministri väljaöeldu üllatas õlitootjaid. “Neljal korral on õlitootjad kogunenud keskkonnaministri juurde ja ühiselt öelnud, et isegi 3protsendine tõus ei ole sektori ettevõtetele jõukohane. Seega ei kujuta ette, kes kokkuleppele jõudmise infot levitab,” avaldas VKG juhatuse esimees Priit Rohumaa imestust.
Ministri väljatoodud hind on ainult üks keskkonnatasude komponent, pealegi kaevandavad töötlejad põlevkivi miljonites tonnides.
Eesti Energia keskkonna arendusjuht Tõnis Meriste nentis, et praegu pakutavad uued tasud muudavad põlevkivist elektri tootmise kahjumlikuks 2021. aastal. “2021. aastast hakkab riik põlevkivist teenitavat tulu kaotama, sest ettevõtted ei jõua selleks ajaks piisavalt uusi vedelkütuste tootmise võimsusi ehitada,” nentis ta.
Eile teatas riigikontroll, et riik pole koostöös põlevkivitööstusega jõudnud ühisele arusaamisele, kas keskkonnatasude suurus on optimaalne keskkonna-, tervise ja sotsiaalmajanduslike kahjude hüvitamiseks. Ka keskkonnaministeeriumi tellitud Praxise uuring, millele tuginedes on ministeerium võimaliku tõusumäära välja pakkunud, nendib, et keskkonnatasude määramiseks tuleb korraldada kompleksuuring põlevkivi kaevandamise ja kasutamise sotsiaal-, majanduslike-, keskkonna- ja tervise mõjude kohta.
Muu hulgas on Praxise juhatuse liige Annika Uudelepp uuringu arupärimisel kirjalikult tunnistanud, et kasutatud metoodika ei võimaldanud tegelikku olukorda prognoosida, kuna analüüs põhines fikseeritud näitajatel ega võtnud arvesse põlevkivist elektrienergia tootmise vähenemist ja põlevkiviõli tootmise suurenemist. Samuti arvestas uuring vaid otseselt ettevõtete tasutud keskkonnatasusid ega võtnud arvesse kaudseid tasusid, mis võivad sisalduda näiteks ostetud põlevkivi hinnas.
Napib informatsiooni. Riigikontrolli arvates raskendab keskkonnatasude kehtestamist ja ettevõtjatega konstruktiivsete arutelude pidamist see, et napib adekvaatset informatsiooni, kui põhjendatud on keskkonnatasude suurus ja milline on nende tegelik mõju põlevkivisektorile.
Sama nentis keemiatööstuse liidu tegevdirektor Hallar Meybaum, kelle sõnul pole ministeeriumil praegu põhjendatud argumente keskkonnatasude tõstmiseks.
Eesti Energia keskkonna arendusjuhi Tõnis Meriste sõnul võib keskkonnatasude tõusuga kaasneda kolm negatiivset mõju: väheneb ettevõtete investeerimisvõime, selle tulemusel väheneb põlevkivitööstusest riigile laekuv pikaajaline tulu ning vähenevad põlevkivitööstusega seotud töökohad eelkõige Ida-Virumaal, mis toob endaga kaasa palju töötuid.
“Seni, kuni pole tehtud uuringuid, et selgitada välja tegelikud keskkonnamõjud ja sellest lähtuvalt nende kompenseerimise ulatus, oleks mõistlik tõsta keskkonnatasu vaid inflatsiooni alusel,” märkis Meriste.
Meybaum juhtis tähelepanu ka sellele, et Euroopa Liidu direktiivide järgi liigub Eesti süsinikuvaba majanduse poole ning 2020. aastaks peab energiatootmine süsinikuheidet 20% alla tõmbama. Seda on aga võimalik teha ainult tehnoloogiate vahetamisega, mis nõuab suuri investeeringuid, mida keskkonnatasude tõus turuosaliste sõnul kindlasti piirama hakkab.
Keskkonnaministeeriumi asekantsler Ado Lõhmus pole kriitikaga päri. Ta kinnitas, et keskkonnatasude uus suurus on põhjalikult ette valmistatud ja igast küljest analüüsitud.
Kampaania tasude vastu. Keskkonnaministeeriumi ja ettevõtjate vahelise konflikti üheks osaks on keemiatööstuse liidu alustatud kampaania, milles tuuakse välja, et riik tõukab Ida-Virumaa sotsiaalsesse katastroofi ning põlevkivi töötlejatel tuleb oma tegevus lõpetada.
Keskkonnaminister süüdistab kampaania korraldajaid sulaselges valetamises. Eesti Maavarade Ühing on esitanud kaitsepolitseisse avalduse, milles juhib tähelepanu meediakampaania sõnumitele, mis ühingu hinnangul õhutavad vaenu ja võivad kujuneda ohuks Eesti julgeolekule.
Keemiatööstuse liidu tegevdirektori Hallar Meybaumi sõnul ei ole kampaania eesmärk sõdida keskkonnaministeeriumi ega keskkonnatasude vastu, vaid pöörata tähelepanu Eesti nii-öelda pruunile kullale.
Ta lisas, et põlevkivi töötlejatel käib praegu kriisiplaanide koostamine, mille üheks tähtsamaks punktiks on vaadata läbi, milliseid investeeringuid saab peatada.
Sektor oleks valmis õitsele puhkema. VKG juhatuse esimees Priit Rohumaa nentis, et igasugune keskkonnatasude tõus viib ettevõtjad raskesse olukorda. VKG on viimastel aastatel ohtralt investeerinud. Hiljaaegu avati teine põlevkiviõlitehas Petroter II ning palju investeeringuid on tehtud keskkonnakaitsesse, paigaldades väävlipuhasteid ja veepuhasteid. “Kogu meediakampaania eesmärk on rõhutada, et sektor on murrangulises seisus,” selgitas Rohumaa.
Ta nentis, et ettevõttel on plaanis investeerida veel 4–5 miljardit eurot, et ehitada tänapäevased õlitehased, rafineerimistehas ja jäätmeid toormena kasutav tsemenditööstus. Sellise plaani elluviimine annaks riigile mitu korda suurema maksutulu kui praegu plaanitavad keskkonnatasud ning vähendaks sektori keskkonna jalajälge. Samas nentis Rohumaa, et kui riik sektori üle maksustab, ei saa investorid investeeritud kapitalilt piisavat tootlust.
Alexela, kes ostis põlevkivitandrile kalli pileti, ei ole veel saanud korralikult tegutsemagi hakata, kui juba riik tasudega päitsed pähe tõmbab. Heiti Hääl märkis majanduskonverentsil Äriplaan 2015, et lühiajalise riigieelarve täitmise huvides tapetakse keskkonnatasude ja aktsiisitõusudega tööstus ära. “Mina ei tea ühtegi teist tööstussektorit, kus eraettevõtjad oleksid nõus investeerima 4,9 miljardit ja suurendama sellega suures mahus eksporti,” ütles ta.
Idee: siduda tasu nafta hinnaga
Kuu alguses kirjutas Maailma Energeetikanõukogu Eesti rahvuskomitee peasekretär Mihkel Härm, et põlevkivi ressursitasu tuleks siduda nafta hinnaga – kõrge nafta hind suurendab põlevkiviõlist teenitud tulu. Ta nentis aga, et alla 80dollarilise barrelihinnaga toornafta puhul on uute põlevkiviõlitehaste rajamine riskantne ning vedelkütust tasub toota vaid olemasolevates tehastes. Kui eelmise aasta samal ajal oli naftabarreli hind 109 dollarit, siis nüüd on see langenud juba kriitilise piiri lähedale ehk 82,6 dollarini.
Põlevkivisektori osaliste hinnangul jääb aga põlevkiviõli tootmine kasumlikuks seni, kuni nafta hind on 70 USA dollari tasemest kõrgemal. Kui nafta jätkab odavnemist, mõjutab see esimesena uute investeeringute tegemist õlitööstusesse.
Seotud lood
VKG juhi Priit Rohumaa sõnul päästaks rahandusminister Maris Lauri pakutud lahendus firma viieks aastaks.
Täna toimus Viru Keemia Grupi ja keskkonnaministeeriumi vaheline kohtuistung, milles VKG kaitse seadis kaevandusmäärad paika seadnud käskkirja õiguspärasuse kahtluse alla. Ka kohtunik tundis huvi, millisele õigusnormile tuginedes on käskkiri välja antud.
Eesti suurim erakapitalil tegutsev põlevkivitööstus Viru Keemia Grupp on keskkonnaministeeriumi kohtusse tirinud lausa seitsme kohtuasjaga. Kolm ministrit pidasid kriisikoosolekut.
Eesti Taastuvenergia Koja (ETEK) juhataja Rene Tammisti hinnangul ei vii keskkonnatasude tõus põlevkivitööstuse sulgemiseni. Tammistile vastab põlevkivikampaania eestkõneleja Eesti Keemiatööstuste Liidu (EKL) tegevdirektor Hallar Meybaum.
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.