Pärnu külje all Sindis tegutsev trükikoda AS Pajo riisus mullu koore aasta varem tehtud suure investeeringu pealt – kalli trükimasina ostuga tekkinud kahjum sai korvatud korraliku kasumi ja edasiste laienemisplaanidega.
- Pajo trükikoda Sindis suutis mullu korralikult kasvatada nii käivet kui kasumit, tänavu loodab firma juht Ain Pajo lisagi. Foto: Andres Haabu
Mis on mis
AS Pajo
Asukoht: Pärnumaa Sindi linn
Tegevusala: trükiteenuse pakkumine
Omanik: Ain Pajo, Rutt Pajo
Töötajaid: 48
Käibe kasv: 1,33 korda
Koht TOPis: 29.
Pajo trükikoja omanik Ain Pajo on möödunud majandusaastaga rahul. „Trükinduses on konkurents kõva ja kui sellises konkurentsis on võimalik saavutada niisuguseid tulemusi, ei näe ma virisemiseks mingit põhjust,“ ütles Pajo. „Niisuguste tulemuste“ all peab ta silmas korralikku käibenumbrit ja kahjumist väljatulekut – tänavune kasum on mullusest tulemusest ligi kolm korda parem ning ettevõte on tõusnud Pärnumaa TOPis esisaja piirimailt 29. kohale.
Kuidas teil õnnestus üsna suurest kahjumist märkimisväärne kasum kasvatada?
See oli tegelikult päris planeeritud kahjum 2012. aastal, sest me tegime suure investeeringu uude trükimasinasse, selle käivitamine võttis omajagu aega. Tänavu peaks nüüd tulema sarnane tulemus nagu 2013. aastal, võib-olla isegi natuke parem.
Seega suutsite mullu kõik oma aasta eesmärgid edukalt täita?
Eks alati saab paremini, aga midagi kripeldama küll ei jäänud.
Mis on teie peamised ekspordiartiklid?
Ikka raamatud. Nendega on palju erinevaid operatsioone nagu trükkimine, liimimine, köitmine jne. Palju masinaid tuleb korraga käigus hoida ja mida rohkem me seda teeme, seda kasulikum on see firmale. Näiteks plakat või visiitkaart trükitakse ära, lõigatakse õigesse formaati ja ongi kõik, raamatuga on märksa rohkem tegemist.
Üks küsimus
Kuidas suhtute riigiabisse ekspordipartnerite leidmisel?
Riik aidaku pigem nõuga kui jõuga. Kõigil on meeldiv, kui riik aitab natuke kaasa eksporditurgude leidmisel, aga see ei peaks toimuma kampaania korras nendele, kes tegid valed otsused ja üritasid Venemaalt suurt raha teenida, selle asemel, et leppida väiksema teenistusega ja müüa stabiilsemasse keskkonda. Need ettevõtjad peaksid kõigepealt peeglisse vaatama ja minema alles siis abi küsima. Eesti riigi sünnist alates on ju teada, et idapoolse müügiga on olnud kogu aeg probleemid. Kui keegi läks sealt suurt kala püüdma ja sai nüüd vastu näppe, siis, ma arvan, et ta on ise süüdi.
Kas peab paika, et tänavu hakati teie tehases trükkima ja kokku panema ka ühe maailma suurima multifilmitootja tegelastega värviraamatuid?
Jah, seda tehti ka varem, aga just tänu sellele uuele trükimasinale suudame teha hulga suuremaid tellimusi ning see on toonud ka tuntud klientidelt suuremaid töid sisse. See kompanii ei soovi aga avaldada, et me just neile värviraamatuid teeme.
Kes on teie välismaised partnerid, kellele enim toodangust trükite?
Kõige rohkem läheb Soome, päris head partnerid on ka Norra ja Rootsi. Vahepeal läks Rootsi ka kõige rohkem. Lähemad riigid on ikka põhilised, aga samas trükime ka näiteks Hollandisse, Šveitsi ja Taani.
Milliseid riike te veel oma klientide ringi sooviksite saada?
Rootsi on meil täna natuke vaeslapse rollis, seda suunda tahaks edendada. Sinna on logistiliselt väga mugav müüa, kaugemate riikide puhul muutub transpordi osakaal hinnast liiga suureks. Näiteks Poola on väga suurte trükikodadega riik, sellepärast on Saksamaa turg meie jaoks täiesti tume auk. Me ei suuda seal konkureerida, sest poolakad teevad odavalt ja neil on väiksed transpordikulud.
Kolm nädalat edetabeleid
Maakonna TOPid ilmuvad
13. okt - Harjumaa TOP14. okt - Hiiumaa-Saaremaa TOP15. okt - Tartumaa TOP16. okt - Järvamaa TOP17. okt - Jõgevamaa TOP
20. okt - Läänemaa TOP21. okt - Raplamaa TOP22. okt - Pärnumaa TOP23. okt - Põlvamaa TOP24. okt - Valgamaa TOP
27. okt - Viljandimaa TOP28. okt - Võrumaa TOP29. okt - Ida-Virumaa TOP30. okt - Lääne-Virumaa TOP31. okt - Maakonna TOPide TOP ehk maakondade edukaim firma
On teil lähiajal veel suuremaid investeeringuid plaanis lisaks mullu ostetud trükimasinale?
Sel aastal olemegi olnud tagasihoidlikumad, ostsime ainult ühe voltimismasina, et natuke jõudu juurde saada. Lähema paari aasta investeerimisplaani tegemine just käib. Kuna mitmesuguste brošüüride ja ajakirjade köitmise osakaal on meil suur, siis peame ka vastavaid masinaid vaatama, et sellel alal paremaid tulemusi saada.
Mis on teie jaoks praegu võtmeküsimus, et teie firma edukalt edasi areneks?
Kõige keerulisem küsimus on alati tööjõud – masinaid võid ju igasuguseid osta, aga kui nende taha töötajaid panna pole, siis need masinad seisavad. Praegu oleme saanud kokku väga hea meeskonna, uute töötajatega pole muud võimalust, kui peame neid ise koolitama. Nad tulevad nagu sügaval keskajal: kõigepealt on õpipoiss, siis saab selliks ja lõpuks meistriks. Eks vanemate töötajate juures nooremad õpivadki. Probleem on selles, kust saada sellist tööjõudu, kes töö nende keeruliste masinate taga ära õpiks.
Teil pole ka vist väga lootust leida sarnase töö kogemusega inimesi?
Väga mitte jah, parim oleks lihtsalt kogemus tootmistööl. Kui Tallinnas veel kaader liigub ühest trükikojast teise, siis Pärnus ei ole teist sellisel tasemel trükikoda, kelle tootmine oleks sarnane. Ka need, kes on varem trükkinud, peavad õppima, sest meil on Eesti mõistes suhteliselt unikaalsed masinad.
Metoodika
Äripäeva TOPide lähteandmed on viimase aasta käive ja ärikasum/kahjum, käibe ja kasumi kasv, rentaablus ning ROA. Edetabelisse pääsemiseks peab ettevõte asuma või omama tootmistegevust vastavas maakonnas ning olema tegutsenud vähemalt kolm viimast aastat.
Kui tihti te uut tööjõudu otsima peate?
Välja õppinud kaader on meil tõelised spetsialistid, nende liikuvus on väga väike. Tavaliselt otsime inimesi juurde siis, kui tahame laieneda. Siis on probleem, et tulevad inimesed, kes arvavad, et tahavad ja oskavad seda tööd teha, töötavad siin mõnda aega ja lahkuvad. Mõnele tuleb üllatuseks, et siin peab tööd ka tegema, mitte ainult tööl kohal käima. Korraliku töötaja saamine võtab päris palju aega.
Mida te teete selleks, et järgmisel aastal jälle natuke rohkem tellimusi vastu võtta?
Eks see on igal pool nii, et toota oskab igaüks, proovi see toodang aga maha müüa. Meil on väga hea müügiosakond, tänu nende tööle püüame ikka laieneda. Teine pool on investeeringud, mille abil püüame oma masinaparki järgmise paari aasta jooksul värskendada, vahetada välja järjest võimsamate ja tootlikumate vastu. Nii väheneb praagiprotsent, töö läheb kiiremini ja inimesed on ka rõõmsamad, kui töö ilusti jookseb.
Seotud lood
Karmis kohalikus konkurentsis tegutsev Kaltsiit suutis tänavuses Jõgevamaa TOPis pea kõigist konkurentidest ette rebida.
Üle mitme aasta taas Raplamaa edukate firmade edetabelisse jõudnud OÜ Contractor tegi eelmisel aastal hoolimata raskustest oma tegutsemisaja parima tulemuse nii käibes kui ka kasumis.
Pärnumaa TOPi mullune esikümme on tänavu mööda tabelit laiali pudenenud ning etteotsa on tõusnud vanade tegijate sekka mitmed uued nimed.
Ükski ettevõtja ei saa öelda, et järgmisel aastal kavatseb ta vähem müüa ja väiksemat kasumit teenida, sest see ei vastaks kapitalismi põhireeglile "Kasva või sure", leiab Viimsis tegutseva farmaatsiatööstuse Interchemie Werken De Adelaar Eesti juht ja üks omanikke Veiko Saluste.
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.