Märtsis tegevust alustanud Lehe Pruulikoda plaanib oma õlle populaarsusest kodumaal kannustatuna avada suuremas mahus tootmise palju varem, kui oli esialgu kavas.
- Lehe Pruulikoja juht ja omanik Gristel Tali esines täna toimunud tööstuskonverentsil. Foto: Raul Mee
„Oleme kavandamas oluliselt suuremas mahus tootmise avamist, arvame, et 2017. aastal on meil õlle valmistamiseks 1000-liitrise katla asemel 5000-liitrine katel. See tuleb meil varem, kui esialgu oli plaanitud,“ ütles Lehe Pruulikoja juht ja omanik Gristel Tali täna toimunud tööstuskonverentsil.
Tali märkis, et samas tuleb silmas pidada, et nad ei viiks oma tootmisvõimsust järgmise maksimumpiiri peale, tuleb jätta ka kasvuruumi mõistlikkuse piires. Sel aastal toob Lehe Pruulikoda turule veel ühe õlle, jaanuaris hooajaõlle ning märtsis aastapäeva eripruuli, tutvustas Tali lähiaja plaane.
Lehe Pruulikoda on Tali sõnul pereäri, milleks said nad innustust viis aastat praktiseeritud kodusest hobipruulimisest. Tänaseks on pere investeerinud ettevõttesse veidi üle 350 000 euro ning detsembri lõpuks pruulinud märtsist alates 70 000 liitrit õlut.
„Näiteks Saku tehase üheainsa keedukatla suurus on 50 000 liitrit. Me oleme ikka üliväike tegija. Edasimüüjaid on meie praegusele kuuele õllele aga ligi 125 tükki ning põhitiimis on neli inimest,“ rääkis ta.
„Arvestasime, et kui sellise suure investeeringu teeme, siis meie toodet on päriselt vaja, kuid meie klient on pigem välismaal. Tegelikkuses oleme viinud Eestist välja vaid ligi 180 liitrit õlut, sest eestlased tahavad selle ise ära juua,“ sõnas Tali.
2013. aastal toodeti maailmas tema sõnul 197 miljardit liitrit, Eestis aga 143 miljonit liitrit. Õlleturu kogukasv maailmas oli 0,6%. Suurim õlleturg USA ei kasvanud ning Euroopa turg kahanes. Kasvasid hoopis uued õlleturud Aasia ja Aafrika. Viis suurimat õlletootmisgruppi toodavad üle 50% maailma õllest, Eestis on nendest esindatud Carlsberg Saku Õlletehase kaudu.
Selle aasta esimeses pooles lisandus koos Lehe Pruulikojaga Eesti turule veel viis väikepruulijat ning käsitööpruulijad on sel aastal toonud turule 35 uut õlut.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Reede õhtul Eesti esimesele käsitööõllede laadale kogunenud väikesed pruulikojad moodustavad idufirmade maastikult tuttava üksteist toetava kogukonna, kus üheskoos püütakse oma õlut paremaks timmida ning välisturgudele murda.
Keilas käsitööõllesid valmistava OÜ Lehe Pruulikoda müügimahud on osutunud esialgsete ootustega võrreldes suuremaks ning ettevõte vajab ka uuel kevadel täiendavaid käärtanke.
Õlletootjate Saku Õlletehase ja A. Le Coqi emafirmadele pole viimane aasta olnud just meelakkumine. Viimastel päevadel on nukravõitu kvartalitulemused avalikustanud nii Taani õlletootja Carlsberg kui ka Soome õllepruulija Olvi.
Viimase kümnendi jooksul on tubakasektori muutused olnud üsna dramaatilised. „Mis tähendab, et järgmise 10-15 aasta jooksul kaovad sigaretid ja need asendatakse teaduspõhiste alternatiividega neile, kes otsustavad suitsetamisega jätkata,“ ütles Philip Morrise välissuhete juht Kai Tammist. Sama moodi on muutunud ootused personalile, otsustavaks on saanud õigete hoiakute evimine.