Täna varahommikul Ukraina parlamendis vastu võetud riigieelarve sisaldab mitmeid maksumuutusi, mis peaksid äritegemist lihtsustama.
- Ukraina parlament Foto: Scanpix/Reuters
Seni Ukrainas kehtinud maksusüsteemi nimetab ajaleht Financial Times üheks ärivaenulikumaks maailmas.
Esiteks otsustati maksusüsteemi lihtsustada. 22 maksuliigist jääb muudatuste järel alles 9. Pensionifondidesse tehtavate maksete määra kärbitakse praegu ligi 41 protsendilt 16,4 protsendile, millega loodetakse ohjeldada ümbrikupalkade maksmist.
Samas tõstetakse järsult luksuskaupade maksu ning tubaka- ja alkoholiaktsiisi. Suured korterid ja elamud maksustatakse kinnisvaramaksuga. Senisest kõrgemalt maksustatakse energiakandjate tootmine.
Maksumuudatused on sihitud ärikeskkonna parandamiseks väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele, üritades samal ajal sulgeda maksuauke, mida Ukraina oligarhid seni ekspluateerinud on. Näiteks piirata võimalusi kantida tulu siirdehinna skeemide kaudu maksuparadiisidesse.
Ukrainasse suurelt investeerinud välismaiseid agrotööstusettevõtteid puudutab negatiivselt otsus lõpetada käibemaksu tagastamine teravilja eksportijatele.
Riigieelarve tulude suurendamiseks otsustati ajutiselt kehtestada ka 5-10% tollimaks importkaupadele. Peaminister Arseni Jatsenjuk lubas, et selgitab erakorraliste kaitsemeetmete vajalikkust Ukraina partneritele nii WTOs kui ka ELis, kellega lõppeval aastal sõlmiti vabakaubandusleping. Kõrgematest imporditollidest loodab Ukraina riigikassasse tulu ca miljard dollarit, kirjutas Financial Times.
Seotud lood
Täna Kiievist koduteele asunud peaminister Taavi Rõivas oli rahul, et visiit võimaldas muu hulgas seal tegutsevatel Eesti ettevõtjatel kohtuda Ukraina majandusministriga ja otse oma probleemidest rääkida.
Täna alustas Ukrainas uut visiiti Rahvusvahelise Valuutafondi missioon, et hinnata reformide seisu ja otsustada järgmine väljamakse IMFi 17 mld euro suurusest abipaketist.
Sõjast räsitud ning langeva majandusega Ukraina võttis täna varahommikul vastu uue eelarve, mis lubab säästa kavandatava maksusüsteemiga madala sissetulekuga inimesi ning väikeettevõtteid. Pitsitama hakatakse aga oligarhe, kirjutab Financial Times.
Homme plaanivad Ukraina ja Euroopa Parlament ratifitseerida Ukraina-ELi assotsiatsiooni- ja vabakaubanduslepingu, mis oli sütikuks Ukraina kriisile.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.