Äripäevas ei ilmu just tihti lugusid pealkirjaga „Kolm asja, millest mehed ei taha naistega rääkida“. Aga täna oleks see lause juhtkirja pealkirjaks isegi hästi sobinud.
- Naised löövad investeerimislaineid Foto: Anti Veermaa
Äripäev käis kohal naiste investeerimisklubis, mis toob ühele kohtumisele kokku juba ligi poolsada naist, korraldaja sõnul mitte-eestlaslikult palju. Aktiivselt käima läinud klubi on märk sellest, et naiste huvi investeerimise vastu on jõudsalt kasvamas.
Seda võib kinnitada ka Äripäeva Investor Toomas, kes saab oma meiliaadressile viimasel ajal tähelepanuväärselt palju küsimusi just naistelt.
Aga miks ikkagi just naiste investeerimisklubi? Miks ei võiks olla lihtsalt investeerimisklubi? Tulles tagasi pealkirja juurde – nende kolme asja seas, millest mehed naistega rääkida ei taha, figureerib tavaliselt „raha“. Mehed ei soovi isiklikke finantsmuresid jagada, nad kardavad lollid välja paista, ei taha ebaõnnestumisi arutada. Rahast rääkimine tekitab paljudes häbi, hirmu ja enesekindluse puudumise tundeid. Nagu psühholoogid ütlevad; mehed käituvad rahaasjades tihti üksiku saarena, mitte (paaris)meeskonnana. Aga investeerimisklubi üks mõte ongi koos vigu teha.
Selle mündi teine külg on meeste üldiselt parem teadlikkus investeerimisasjadest (ja ka nende soov seda välja näidata). Naiste investeerimisklubi soovis murda müüti, nagu oleks investeerimine vaid meestele mõeldud, aga ta tahtis seda teha “usalduslikus õhkkonnas”. Mehed võivad “meeste asjades” olla jubedad patroniseerijad, nagu ehituspoes nõu küsinud naised võivad kinnitada.
Kusjuures paradoksaalselt võivad vähesed teadmised takistada ka naisi investeerimisteemadel kogemusi vahetamast. Aastatagune USA varahalduri Wells Fargo uuring näitas, et 44% ameeriklastest peab isiklikke rahaasju kõige keerulisemaks jututeemaks üldse – hullemaks, kui kõnelda surma-, usu- ja terviseteemadel.
Selle uuringu kohaselt on naistele oma rahaasjadest rääkimine isegi raskem kui meestele, põhjuseks naiste madalam enesehinnang. Enamik mehi andis endale oma finantsteadmiste kohta ikka hindeks A või B, samas kui pea pooled naised pidasid end C vääriliseks.Erinevalt meestest on naisi juba kasvatatud teadmises, et rahaasjades pole nad tugevad. Küsige tüdrukutelt ja poistelt, kui hästi nad enda meelest rahaga toime tulevad. Poisid vastavad teile, et pole probleemi! Tüdrukud on enesekriitilised (sedagi on uuritud).
Naiste investeerimisklubi ja Facebooki grupi menu näitab, et olukord on vaikselt muutumas. Üks peamisi asju, mida selline klubi annab, on julgus oma teadmisi usaldada ja pihta hakata. “Mitte keegi ei ole mitte kunagi kahetsenud, et ta on investeerimisega liiga vara alustanud,” sõnab juristist klubi liige Mariann Rikka.
Naiste investeerimisklubi asutaja, õpetaja Kristi Saare kirjutab oma blogis, mis on need asjad, mida ta tagantjärgi vaadates oleks tahtnud juba alustades teada. Esiteks: pole mõtet muretseda liigselt numbrite pärast. Teiseks: oleks pidanud alustama varem ja suuremate summadega. Ja kolmandaks: et tal oleks algusest peale olnud head nõuandjad.
Jagatud kogemus annab praegustele alustajatele kõva kiirenduse.
Seotud lood
Balti põllumajandus astub uude ajastusse, pakkudes investoritele erakordset võimalust. Läti suurim põllumajandusühistu
LATRAPS, mis on tuntud kui piirkonna juhtiv teraviljaeksportija, on avanud oma esimese avaliku võlakirjade pakkumise. Eesmärgiks on koguda 8 miljonit eurot, et rahastada Põhja-Euroopa suurima hernevalgu isolaadi tootmisüksuse – ASNS Ingredient – rajamist Lätis.