Eestis tuntud ütlus "Nimi ei riku meest" ei pea vähemasti investeerimismaailmas paika – USA ülikoolide uuringust selgub, et võõrast nime kandvate fondijuhtide fondide rahavood on 10% väiksemad kui nendel fondidel, mille juhi nimi on ameerikapärane, kirjutab Wall Street Journal.
- Tuntud nimi toob ka raha Foto: epa
Uuringu tegemiseks analüüsisid teadlased kõiki aastail 1993-2001 aktsiaturgudel tegutsenud aktiivset fondijuhti. Selleks, et kindlaks teha, missugused nimed on inimeste jaoks võõrapärased, paluti USAs elaval 150 suvaliselt valitud inimesel fondijuhtide nimesid hinnata.
Uuringust selgub, et kui võrrelda sama edukaid investeerimisfonde, siis on rahavood neisse fondidesse, mille juhi nimi on ameerikapärane, 10% suuremad kui nendesse fondidesse, mille juht kannab ameeriklaste hinnangul võõrapärast nime.
Uuringu tulemusena selgus, et rahavooge mõjutavad ka sündmused maailmas. Raportis tuuakse välja, et 2013. aastal toimunud Bostoni maratoni pommiplahvatus põhjustas Lähis-Ida ja Kagu-Aasia nime kandvate fondijuhtide juhitavates fondides võrreldes varasemaga ebatavalisi rahavoogude vähenemisi. Samad autorid olid varem leidnud, et sama tendents oli näitav ka 2001. aasta septembris toimunud kaksiktornide rünnaku puhul.
Tilburgi Ülikooli professor Oliver Spalt ja uuringu üks autoreid ütles: „Mis suunab investeerimisotsuseid? Võiks ju mõelda, et investeerimisfondi juhi nimi on täiesti ebaoluline, ent meie uuring näitab, et see pole siiski nii. Ma usun, et see on üks esimesi teadustöid, mis näitab, et ka finantsturgudel esineb diskrimineerimist.“
Mitmed varasemad uuringud on käsitlenud teemat, kas investoreid mõjutab fondi juhi sugu, kuid vähesed on püüdnud uurida, kas juhi etniline päritolu võiks seda kuidagi mõjutada.
Spalt selgitab, et inimestel on reeglina positiivsem suhtumine neisse inimestesse, kellega nad ise läbi käivad ehk kes kuuluvad nendega samasse gruppi. „Nende inimeste kohta, kes on grupist väljaspool, on inimestel reeglina negatiivsem suhtumine,“ lisas ta. Spalti sõnul on tegemist igati „mõistliku oletusega“, et sarnased efektid võiksid esineda ka mujal, selle erinevusega, et nii-öelda „meie grupi“ ja „nende grupi“ definitsioon on riigiti erinev.
Lisaks Spaltile on uuringu autorid Alexandra Niessen-Ruenzi Mannheimi Ülikoolist ja Alok Kumar Miami Ülikoolist. Spalti sõnul avaldatakse uuring selle aasta lõpus ilmuvas ajakirjas Review of Financial Studies.
Hargreaves Lansdowni analüütik Laith Khalaf, kes uurib turu- ning investeerimistrende, lausus uuringu kohta, et uuring tundub huvitav ning soovitas investoritel kindlasti mitte lasta end emotsioonidest mõjutada.
Uuringus leiti ka, et neid fondi juhte, kelle nimi kõlas võõrapäraselt, mainiti meedias võrreldes ameerikapärast nime kandvate juhtidega vähem. Siiski leiti, et sellel polnud rahavoogude seisukohast suurt mõju.
Seotud lood
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.