Investorite usk kunagi pööraselt rallinud USA juhtivate 3D-printerite ettevõtete aktsiatesse on korralikult kõikuma löönud.
- Stratasyse tehnikud Iisraelis Rehovoti tehases. Foto: Bloomberg
Üha enam on pessimistide seas neid, kes leiavad, et endiste tippude hiilgus ei naase niipea. Pikaajalisele investorile võivad matusemeeleolud tähendada soodsat ostukohta.
Viimased 15 kuud on nii sektori liidrite, USAs põhineva 3D Systemsi ja tehnoloogiaindeksi Nasdaqi nimekirjas kaupleva Iisraeli 3D-prindiettevõtte Stratasys ja nende nende väiksemate konkurentide aktsionäridele olnud kõike muud kui meelakkumine kahel lihtsal põhjusel – ettevõtete majandusnäitajad pole suutnud varasemat haipi õigustada ja pangad on üksteise järel aktsiate hinnasihte langetanud.
Samas on terve sektor näidanud head kasvu ning uuringufirma Canalys andmetel tõusis 3D-printerite käive mullu 34%, 3,3 miljardile dollarile. Viimases kvartalis ületas kogu sektori käive esimest korda miljardi dollari piiri.
Kuigi liidrid nägid suhteliselt head kasvu ka tarbijaturul, peitub just siin üks aktsiate kukkumise põhjus. Nimelt vedas kogu sektorit alla turuväärtuselt suurima 3D-printerite tootja Stratasyse teade selle kohta, et 2013. aastal enam kui 400 miljoni dollari eest ostetud ja tarbijaturule keskendunud MakerBoti üksuse käibe- ja kasumiprognoosid ei vasta kaugeltki ootustele.
Tarbijaturg lapsekingades
Kui pärast üleostu süstisid investoritesse usku jõuline ettevõtte laienemine, uute töötajate palkamine ja järjepidevad teated ambitsioonikate kasvueesmärkide täitmise kohta, siis mida aeg edasi 2014. aasta lõpu poole, seda enam hakkasid MakerBoti tulemused ära vajuma.
Kui veel eelmise aasta alguses ootas Stratasys MakerBoti üksuse aastaseks kasvuks ligemale 25%, siis ettevõtte neljanda kvartali müügikasv pidurdus varasema kvartaliga võrreldes järsult ja oli kõigest 7% ehk 26,6 miljonit dollarit. Samuti kanti allüksuse firmaväärtusest maha 102 miljonit dollarit ja tõdeti, et ettevõtte eest maksti kord liiga kõrget ostuhinda.
Viimase kvartali aruandes viidati paljudele raskustele ja muudatustele turustusmudelis ning veel eelmisel nädalal sulges ettevõte MakerBot USAs kolm kauplust ja koondas 120 inimest ehk viiendiku töötajatest. Wall Streeti pankade analüütikud ei lasknud endale viimase kvartali pessimistlikke uudiseid mitu korda öelda ning mitmed neist langetasid Stratasyse hinnasihti tubli poole võrra. Ühed suurimad pessimistid olid Morgan Stanley analüütikud, kes langetasid ettevõtte hinnasihi juba veebruari algul varasema 124 dollari pealt 53 dollarile ja pole oma hinnangult seni muutnud.
Samas ei tohiks unustada, et Stratasyse neljanda kvartali tuludest moodustasid MakerBoti tulud kõigest 12% ning kogu ettevõtte orgaaniline kasv oli 29%.
Kuigi turu konsensus usub, et ühel päeval jõuavad 3D-printerid laiatarbeturule, on praegu siiski tegemist veel nišitootega ning ennustatakse, et tehnoloogia peavoolu jõudmiseks kulub veel vähemalt 5-10 aastat.
Ähvardav konkurents
Sealjuures ähvardavad sektori pioneeridele üha enam kandadele astuda ühelt poolt väiksemad innovaatilised idufirmad nagu Carbon3D ja teiselt poolt on ärevust tekitanud tehnoloogiagigant Hewlett-Packard, mis teatas mullu sügisel, et siseneb 2016. aastal 3D-printerite turule.
Nii hoiatas ka USAs noteeritud tarkvarafirma Autodeski tegevjuht Carl Bass Financial Timesile antud kommentaaris, et esimesena turule tulek ei pruugi sugugi tähendada igavest liidripositsiooni. Näib, et üha enam on seda meelt ka investorid.
Kui püüda ennustada 3D-printerite sektori võitjaid mõne aasta perspektiivis, kipub turu konsensus oma hinnangutes osutama valdavalt just 3D Systemsi ja Stratasyse aktsiatele. Mõlema ettevõtte kasuks räägib nii agressiivne kasvustrateegia kui ka väiksemate konkurentidega võrreldes üsna tugev turupositsioon.
Samuti on turuliidrid teinud positsiooni kindlustamiseks suuri investeeringuid ja hulgaliselt väiksemaid innovaatilisi ettevõtteid üle ostnud. Üheks näiteks on Eesti oma GrabCAD, mille Stratasys
ostis mullu septembris hinnanguliselt 100 miljoni dollari eest.
Turg tõotab hoogsat kasvu
Peamine põhjus praegu 3D-printerite aktsiaid osta on sektori võimas kasvupotentsiaal - uuringufirma Wohlers Associatesi prognooside järgi kasvab 3D-printerite sektor ajavahemikus 2013–2020 keskmiselt 31% aastas.
Viie aasta pärast ennustatakse üleilmse turu suuruseks ligi 21 miljardit dollarit. Ehk teisisõnu – kui mullu oli Stratasyse käive 750,1 miljonit dollarit, siis juhul kui praegused raskused õnnestub ületada, võib ettevõtte käive juba mõne aasta pärast küündida 3 miljardi dollarini.
Lisaks on aktsiate hinnatase tippudest tublisti langenud. Stratasyse 12 kuu edasivaatav P/E suhtarv (puhaskasum ühe aktsia kohta) on 22,02 ja 3D Systemsi P/E suhtarv on 26. Võrdluseks Nasdaqi indeksi P/E suhtarv on 22,94. Pealegi puhuvad sektoris soodsad tuuled ühinemis- ja ülevõtutehinguteks.
Loo autor omab Stratasyse aktsiaid.
Seotud lood
Tallinna tehnoloogiaidufirma EDM Machinery ehitas Eesti 3D-printeri, mis on mõeldud ka hobikasutajatele.
Maailma suurim metallilõikeseadmete valmistaja Sandvik AB suurendab oma teadus- ja arenduskulusid 3D-printimise vallas, kus lähikümnendil prognoositakse turu kasvu üheksa korda, 21 miljardile USA dollarile.
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.