Finantsinspektsioon ei nõustu turumanipulatsioonis süüdistatava Arvo Nõgesega väitega, et amet on oma töö jätnud tegemata.
- Finantsinspektsioon. Foto: Veiko Tõkman
Täna Äripäevas
investorite pilastamisest börsil kirjutanud Arvo Nõges süüdistas finantsinspektsiooni topeltmoraalis. Finantsinspektsioon saatis seepeale vastulause. "Põhimõtteliselt heidetakse artiklis ette Eesti seaduse ebaselgust turumanipulatsiooni valdkonnas. Süüdlaseks nimetatakse
finantsinspektsioon. Meeldetuletuseks, et finantsinspektsioon on varem teinud õiguskaitseasutusele kuriteoteate koos konkreetsete tõenditega turumanipulatsiooni kahtluses," teatas finansinspektsioon vastuseks
Arvo Nõgesele. Ameti teatel on koostöös antud kahtlust uuritud kriminaalmenetluses ja see on muuhulgas Nõgese süüdistuses nüüdseks jõudnud kohtumenetluseni.
Finantsinspektsiooni teatel kirjeldatakse ja keelustatakse turumanipulatsioon Eesti seaduses nagu seda nähakse ette ELi turukuritarvituste direktiivis. "Samaselt on seda tehtud näiteks Soome ja Saksa vastavates seadustes. ELi õiguse kohaselt liikmesriigid ei tohigi asuda mugandama direktiivide definitsioone, kuna tuleb tagada ühetaolised reeglid ühisturul," selgitas finantsinspektsioon. "Veelgi enam, turukuritarvituste direktiivi asendab alates 3. juulist 2016 jõustuv kõigi ELi liikmesriikide seaduste suhtes ülimuslik EL määrus nr 596/2014, mis muuhulgas defineerib turumanipulatsiooni."
Finantsinspektsioon lisas, et turu tunnustatud tava (AMP) on turukuritarvituste direktiivist tekkinud konkreetne mõiste. Kui muidu teatud laadi turumanipulatsioonina kvalifitseeruv käitumine täidab ka AMP tunnused, siis ta ei ole käsitletav turumanipulatsioonina. "AMP kehtestamiseks on seaduses ettenähtud konkreetne menetlus ja käitumismudelist saab AMP, kui järelevalveasutus on ta selliseks tunnistanud," täpsustas amet. "Turukuritarvituste osas järelevalvet teostaval asutusel ei ole kohustust taolist tava kehtestada. Näiteks on ELi 28 liikmesriigist ainult kaheksas selline tava ja sedagi väga piiratud ja täpselt põhjendatud käitumise osas börsil."
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.