Venemaa president Vladimir Putin kasutas Vnesheconombanki (VEB) aastaid „eriprojektide“ rahastamiseks nagu Sotši olümpiamängud, oligarhide väljaaitamine või Ukraina tööstusettevõtete varjatud ülesostmine – nüüd vajab pank aga ise päästmist, mis võib kujuneda üheks kulukaimaks läbi aegade, kirjutab agentuur Bloomberg.
- VEB panga kontor Moskvas Foto: Scanpix/Reuters
VEBi roll oli olla
Venemaa presidendi riigikapitalismi rahaliseks hoovaks, mis sai riigi garantiiga lääne turgudelt odavat laenu, et need siis Kremli soovitud projektidesse pumbata.
Lääne sanktsioonid keerasid aga juurdepääsu odavale laenurahale kinni ja mitmed projektid on "hapuks" läinud. Oludes, kus rubla odavneb, oli panga valuutavõlg 16 miljardit dollarit. Panga päästmine võib maksma minna kuni 1,3 triljonit rubla ehk 18 miljardit dollarit, hindavad Venemaa valitsuse kõrgemad ametnikud. See süvendab veelgi riigieelarve defitsiiti ajal, mil nafta hinna langus sunnib kulusid koomale tõmbama.
„Valitsus ei saa panka finants- ja majandusolukorrast tingitud probleemidega üksi jätta – või otse välja öeldes, sanktsioonidest tekkinud erineva survega,“ ütles Venemaa peaminister
Dmitri Medvedev läinud nädalal, kui panga päästmist arutati.
Panga päästmise tingimused võivad selguda veel sel nädalal.
Seotud lood
Venemaa Vnešenkonombank ehk VEB loodab veel selle aasta lõpuks langetada otsuse, millisele investorile müüa oma Ukraina haru, teatas uudisteagentuurile TASS VEB panga juht Sergei Gorkov.
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.