SignWise'i arenduse, müügi ja muude tegevustega seotud firmade omaniku ja asutaja Ott Sarve sõnul püüab Äripäev endiste töötajate kirja avaldades toimivat äriideed eos tappa.
- SignWise'i arenduse, müügi ja muude teenustega seotud firmade omaniku Ott Sarve hinnangul üritavad endised töötajad lihtsalt kaikaid kodaratesse visata. Foto: Raul Mee
Äripäev küsis Ott Sarvelt kommentaari seoses tema firmade
endiste töötajate avaliku pöördumisega.
Kõikide firmade nimes on viiteid SignWise'ile, samuti on kõikide ettevõtete aadress sama, ettevõtete töötajad tegutsesid ühtse meeskonnana, kõikide kolme firma töötajate kirjades kajastus SignWise'i logo. Mida te silmas pidasite, kui ütlesite, et partnerfirmasid ja nende töötajaid on ekslikult peetud SignWise’i osaks?
SignWise piiriülese digiallkirjastamise ja autentimise infrastruktuurina on elujõuline idee, mis ei ole kordagi läbi kukkunud. Pole mingit põhjust arvata, et kui selle idee elluviimise käigus on olnud tagasilööke, siis tuleks kõik katki jätta ja mitte tegutseda. Äripäeva SignWise’i-teemaliste kirjutiste läbiv joon on mingil teile endale teadaoleval põhjusel paraku aga just selline – väärt idee tuleks katki jätta lihtsalt sellepärast, et kõik ei ole läinud veatult. Tegelikult tuleb SignWise’i meeskonna üle olla uhke, et nad pole käega löönud, on start-up-maailma riske suutnud edukalt juhtida ja liikuda järjest parema toote ja teenuse suunas. Kui selleks on tulnud mõni firma sulgeda ja mõni juurde luua, siis on seda ka tehtud.Mis puudutab SignWise’i korporatiivse identiteediga e-kirju, siis nende alusel ei saa üheselt määratleda näiteks SignWise’i töötajaid. Kui näiteks Äripäeva kaasautorid suhtlevad allikatega sageli oma isiklikult Gmaili kontolt ja allikal on raske kindel olla, kas tegu on ikka Äripäeva ajakirjanikuga, siis SignWise on selliseid olukordi vältinud, andes ka oma partnerettevõtete töötajatele SignWise’i nimel suhtlemiseks SignWise’i e-posti aadressi. Ehk et SignWise’i e-posti aadressi kasutamine ei tee veel partnerfirma töötajast SignWise’i töötajat. Sellistes asjades tuleb ajakirjanikul täpne olla.
Mis on mis
SignWise
Eesti idufirma, mis pakub delikaatsete isikuandmete pilves hoidmise ja digiallkirjastamise teenust.
Ettevõtte kodulehel kiidavad teenust Arengufond, TF Pank ja Fusion Varahaldus. Firma suurklient on ka töötukassa.
Firmasse on investeerinud tuntud ettevõtjad, näiteks Alar Tammingu suurosalusega AS Tavid ning IT-visionäär Linnar Viik, samuti Mobi Solutions OÜ.
EASi toetused
Ettevõte on saanud EASilt toetusi kolmel korral kokku üle 300 000 euro. Tänavu kevadel osales firma aga Arengufondi programmis, mis aitas 20 Eesti idufirmal müüki käivitada.
16.09.2013 innovatsiooniosakute toetus 3915 eurot
17.07.2013 keskkonnasõbraliku innovatsiooni arendamine IKT abil 19961,13 eurot
03.03.2014 keskkonnasõbraliku innovatsiooni arendamine IKT abil 299690,03 eurot
Töövaidlused
Cross Borders Trust Service OÜ vastu on esitatud üks vaie, mis on edasi kaevatud kohtusse.
SW Development OÜ vastu esitati 2015. aastal üks vaie, millest avaldaja loobus, ning 2014. aastal oli üks vaie, mis rahuldati töötaja kasuks.
SW Sales OÜ vastu esitati 2015. aastal kolm vaiet. Üks nendest rahuldati, ühel juhul avaldaja loobus nõudest ning üks otsus on edasi kaevatud kohtusse.
Samuti ei saa väita, et näiteks tähed S ja W tähendavad alati automaatselt SignWise’i. Nii näiteks oli Cross Borders Trust Servicesi partnerettevõte SW Developement tarkvaraarendusettevõte, mis tegeles ka teiste tarkvarade arendamisega ning „tarkvara“ inglise keeles algab samuti tähtedega S ja W – software. Sellepärast ütlesingi, et ekslikult on partnerfirmasid ja nende töötajaid peetud osaks SignWise’ist.
Te väitsite Postimehele antud intervjuus, et võlad on firmade perekonna siseasi. Maksuvõlad ja võlad töötajate ees ei jäänud „perekonna sisse“. Kuidas põhjendate, et see on „perekonna siseasi“?
Minu väide intervjuus Postimehele oli, et Cross Borders Trust Services OÜ suurim võlausaldaja on SignWise Corporation Limited ise ja seega on tegu n-ö perekonna siseasjaga. Kui mõni ettevõte tuleb likvideerida, siis tuleb see likvideerida.
Miks otsustasite võlgades firmad libalikvideerijast Raul Pindile anda?
Miks te Raul Pinti libalikvideerijaks nimetate, ei oska ma arvata. Meie meeskonna eesmärk on pakkuda klientidele innovaatilist toodet ja viia ellu SignWise’i ideed.
Endiste töötajate hinnangul pole ettevõte idufirma, vaid raskustes ettevõte. Kas te peate SignWise'i ikka veel kiires kasvufaasis idufirmaks?
SignWise on kasvufaasis idufirma. See pole esimene ega viimane kord, kui kõik idufirma töötajad turbulentset arengut kaasa ei suuda teha. Soovin, et ka nemad leiaks endale elus edasiviiva idee, mille nimel pingutada. Seljataga kaikaid kodaratesse loopides on raske uusi sihte näha.
Väitsite, et signwise.me vahetati signwise.org-i vastu. Endised töötajad väitsid, et nüüdseks omanikku vahetanud ja sisuliselt pankrotistunud ettevõtetega seostuv domeen signwise.me vahetati puhtakspesemise käigus signwise.org-i vastu.
Miks seda tehti? Kuhu kuulub toodete, teenuste IP? Kas senised investorid on olnud kaitstud?
Ma ei saa teie küsimusest aru – kuidas saab domeenivahetus midagi puhtaks pesta? .me-domeen on Montenegro domeen, mis hakkas tekitama tarbetuid küsitavusi SignWise’i päritolu kohta. Vahetasime selle .org-domeeni vastu, et pääseda seostest Montenegroga. Mis puudutab SignWise’i intellektuaalset omandit, siis on see kuulunud ja kuulub alati SignWise’i asutajatele ja omanikele.
Kas te viite oma tegevuse Islandile? Kas tegevust finantseerivad maksumaksjad?
Islandil tegutsev SignWise on ühele islandlasele kuuluv ettevõte, mis tegeleb SignWise’i toodete edasimüügiga. Kohtusime temaga kunagi ühel konverentsil ning kuna meie ärimudel toetab sellist edasimüügi võimalust, siis võtsime tema pakkumise vastu. Järgmisel nädalal läheme oma teenustega Islandil live’i. Nii et jah, SignWise elab ja tegutseb nii idee kui ettevõtte tasandil ning pakub oma klientidele teenuseid, mida oleme lubanud. Seega jääb mulle endiselt arusaamatuks Äripäeva kui majanduslehe ambitsioon kasutada avalikkuse survet ühe toimiva äriidee tapmiseks.
Tasub teada
Mullu juulis kirjutas Äripäev, et tuntud idufirmas SignWise käärivad tülid ja üleval on võlad.
Detsembris põikles firma pankrotimenetlusest, mille algatajaks oli firmadega koostööd teinud advokaadibüroo Varul. Kuna Suur Britannia keha tasus Varulile võla, pankrotimenetlusega edasi ei mindud ja advokaadibüroo võttis avalduse tagasi.
Tänavu veebruaris leidsid probleemsed firmad omale uue omaniku Panamas. Signwise'i kaubamärgi all tegutseb Eestis kolm firmat ning Inglismaal üks. Kaks kolmest Eestis tegutsevast firmast SW Development ja SW Sales on tuntud likvideerija Raul Pindi mõjusfääris ning registreeritud Panamale.
Pint märkis toona, et ärimudelis kasutatavate ärikehade roll on marginaalne, samuti nende jurisdiktsioon ja eluiga. „Umbes nagu labidatel kraavi kaevamise juures. Kui sul on ikka vaja kraavi kaevata, lähed poodi ja ostad labida. Kui see puruks läheb või on vale konstruktsiooniga, viskad selle prügikasti ja lähed ostad mõne teise, võib olla ka mujal toodetud, lootuses, et äkki saab ikka kraav lõpuni kaevatud. Sama roll on ärikehal ettevõtluses,“ selgitas Pint. Ta soovitas kaasajal registrikoodi ja jurisdiktsiooni rolli mitte ületähtsustada.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Tarkvaraarendajale Merada on turvalisuse tagamine ühtviisi oluline nii uue tarkvara kirjutamisel kui ka küberrünnaku ohu minimeerimisel oma ettevõttele. Viimase jaoks tehakse koostöös Teliaga regulaarselt turvanõrkuste kontrolli.