Vene miljardär Mihhail Prohhorov müüb kõik tema firmale Onexim Venemaal kuuluvad varad, teatas Venemaa majandusleht Vedomosti viitega grupiga seotud inimestele. Sellele, kas Oneximi müük on seotud grupile kuuluvate firmade kontorites aprillikuus toimunud läbiotsimistega, väljaanne kinnitust ei saanud.
- Metallioligarh Mihhail Prohhorov. Foto: Reuters/Scanpix
Samal ajal, kirjutab Vedomosti, käivad jutud, et Oneximi aktsiate müük võib olla Kremli järjepideva surve tulemus, sest grupile kuuluva väljaande RBK toimetus on hoidnud võimukriitilist joont. Suurte meediakompaniide juhid aga märgivad, et Prohhorov hakkas RBK-le ostjat otsima pärast aprillis julgeolekuteenistuse FSB korraldatud läbiotsimisi grupile kuuluvate investeerimisfirmade kontorites. Samal ajal, kui kogu Venemaa jälgis aprillis president Vladimir Putini otseliini, marssisid Oneximi peakontorisse ning grupi investeerimisettevõtete kontoritesse sisse FSB ja maksuameti esindajad, keda oli Reutersi andmeil kokku umbes 200.
Putini pressiesindaja Dmitri Peskov tõrjus toona kõiki väiteid, justkui oleks läbiotsimised seotud RBK toimetuse tegevusega: „Siduda seda mingilgi moel Kremliga on absoluutselt kohatu.“
Vähem kui kuu aega pärast läbiotsimisi Oneximis aga lahkusid RBKst peatoimetaja, RBK infoagentuuri juht ning RBK lehe peatoimetaja, kelle asemele pole tänaseni uusi inimesi nimetatud.
Prohhorovi Venemaa ärile sai oluliseks pöördepunktiks otsus siirduda parempoolse partei "Õiglane üritus" ridades poliitikasse, kirjutab Vedomosti. 2011. aastal osales ta miitingutel ning oli poliitiliselt aktiivne. 2012. aastal lasi Putin suuremeelselt tal üles astuda presidendivalimistel, kuid Prohhorov saavutas ootamatult kõrge toetuse: 7,98% kogu Venemaalt ning 20,5% Moskvast. Paraku ei osanud Prohhorov seda toetust enda kasuks tööle panna ning astus aktiivsest poliitikast kõrvale, märkis politoloog Aleksei Makarkin Vedomostile. Tema sõnul sattus Prohhorovi äri löögi alla pärast seda, kui oligarh hakkas huvituma poliitikast ning koos sellega hakkas tema omandatud holding RBK „vahendama uudiseid liberaalsemale auditooriumile, samal ajal kui riik võttis suuna konservatiivsusele“.
Laia haardega
Prohhorovil on rida rahvusvahelisi investeeringuid, mille seas üks märkimisväärsemaid on kaks erahaiglat Iisraelis, kus näiteks on saanud tema kulul tervist turgutada rida prominentseid sõpru, näiteks Alla Pugatšova.
2004 rajas Prohhorov omanimelise fondi osana Kultuuriinitsiatiivide fondi, mida juhib tema kirjastajast vanem õde Irina. Fond on toetanud Moskva korvpalliklubi CSKA, samuti hoki- ja jalgpalliklubisid. Prohhorov on Venemaa laskesuusaliidu president.
2009 tegi ta pakkumise osta ära korvpalliklubi New Jersey Nets kontrollpakk ning lubas ehitada New Yorki Brooklynisse uue korvpalliareeni. 2010 andis NBA Prohhorovile klubi ostuks loa (2012. aastast kannab see nime Brooklyn Nets). Sellega sai Prohhorovist esimene mitte-ameeriklasest NBA klubi omanik.
Müüki pandud Onexim on tänasel kujul loodud 2007. aastal, asutajateks Prohhorov ja Vladimir Potanin. Grupi nimi on võetud meeste 1990ndate aastate algul loodud panga järgi, millega nad oma äridele aluse panid. 2007. aastal, kui Prohhorov Prantsusmaal prostitutsioonivõrgu organiseerimise eest kahtlustatuna lühikeseks ajaks vahistati, läksid Potanin ja Prohhorov tülli ning lahutasid seejärel oma ärid suure tüli ja meediakära saatel.
Oneximile kuuluvad mäe- ja metallurgiatööstuste UC Rusal ning Uralkali aktsiad, finantsvallast kindlustusfirma Soglasije, pangad Renessans Kapital, Renessans Kredit ja MFK, energeetikafirma Kvadra, kinnisvarakontsern OPIN ning meediaettevõtted RBK ja Snob.
Onexim ei avalda grupi konsolideeritud finantsnäitajaid, kuid välja saab tuua suurimate osaluste väärtuse: 20% Uralkali aktsiate hind oli läinud reedel Moskva börsil 103,9 mld rubla (1,5 mld eurot) ning 17,02% UC Rusali osalus Hongkongi börsil 765,9 mln dollarit (688 mln eurot).
Lisaks Oneximile on Prohhorov korvpalliklubi Brooklyn Nets suuromanik. Forbes hindab Prohhorovi vara väärtuseks 7,6 mld dollarit.
Onexim: jutt Vene äride müügist on ebakorrektne
Oligarh Mihhail Prohhorovi ettevõttest Onexim, mille müük on täna kogu Venemaa meedia esiuudis, teatati, et miljardäril ei ole plaani Venemaa ärisid maha müüa, vahendas TASS.
Meie paljudes ettevõtetes toimub alati midagi, meil on alati käimas ostu- või müügiläbirääkimised ja partnerite kaasamine, märkis Oneximi peadirektor Dmitri Razumov, lisades, et mõned läbirääkimised kestavad aastaid. „Teha läbirääkimiste fakti põhjal järeldus „kõigi Venemaa äride müügist“ on ebakorrektne. Mingeid „otsuseid“ sel teemal pole me teinud,“ rõhutas Razumov.
Ta lisas, et Onexim jääb turul suureks mängijaks ja on huvitatud Venemaale investeerimisest, samuti on plaan pöörata erilist tähelepanu grupi pangandusettevõtete arengule, eriti mis puudutab Renessans Krediti, Renessans Kapitali, MFKd ja kindlustusfirmat Soglasije.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Eesti investorid on oodatud mitme põneva riigi kinnisvaraturule – ka Dubaisse. Kiirelt kasvav linn ja lisandunud elanikkond annavad arendajatele põhjust rõõmustamiseks.