Reformierakond kasvatas võimsalt liidrirolli Tartus, ehkki enamusest jäi tublisti puudu. Toomas Kivimägi juhtimisel napsati napilt Keskerakonna eest võit ka Pärnus.
- Urmas Klaas Foto: Jassu Hertsmann
Tartus sai Reform enam kui kolnandiku häältest – kokku kogunes nende kasuks 14 568 sedelit ehk 37,4% valijate tugi. Ülikoolilinna volikogus on kokku 49 kohta ning Reformierakond võitis neist endale 20. Senine ning ilmselt ka tulevane linnapea Urmas Klaas märkis, et tehti rekord.
"Saime 20 mandaati, eelmine koosseis oli 15 mandaati. Oleme teinud kõigi aegade suurima tulemuse Tartus. Suurim tänu meie tottajatele ja valijatele!" ütles Klaas ERRi valimissaatele antud intervjuus.
Ta tõi ka välja, et Reformierakonna liikmed on võtnud ühtlaselt tugeva tulemuse, mis näitab, et meeskond on väga hea. Tartu valija toetab Reformierakonda Klaasi sõnul seetõttu, et tehakse head tööd – neli aastat on viimastest valimistest möödas, linna on juhitud ning ära tehtud palju, rääkis linnapea.
Seda, kellega koalitsioon moodustatakse, hakatakse Klaasi sõnul analüüsima homme, erakonna juhatus koguneb hommikul. Läbi räägitakse erineva jõududega, et ühisosa välja selgitada. Kellega esimesena kõnelused käima lükatakse, ei soostunud Klaas aga ERRile ütlema.
Paremuselt teise tulemuse tegid Tartus sotsid, kes teenisid 16,6% häältest, mis andis neile 8 mandaati. Nimekirja juhtis praegune Euroopa Parlamendi saadik Marju Lauristin, kes on ka viidanud, et võib edu korral europarlamendist ära tulla. Sellisel juhul võtaks ameti Brüsselis üle Ivari Padar.
Kolmandaks jäi Tartus Aadu Musta tüüritud Keskerakonna nimekiri, mis sai kokku seitse kohta. EKRE teenis kuus mandaati, muuhulgas pääses linnavolikokku ka erakonna ülikonservatiivse noortekogu Sinine Äratus võtmetegelane Ruuben Kaalep.
Künnise ületasid ning kolm kohta teenisid nii IRL kui ka valimisliit Tartu Heaks, kus kandideerisid mõned eelmistel valimistel Vabakunna nimelise kodanikuühenduse koosseisus hea tulemuse teinud, ent ka tuntud kirjanik Merle Jääger. Kahe kohaga pääses volikokku ka valimisliit Tartu Eest.
Vaid 201 häält ehk 0,5% valijate toetuse pälvis küllaltki humoorika kampaania teinud valimisliit Südamega Tartu, mille üks võtmetegelasi oli kunagi presidendiproua Evelin Ilvese kätlemata jätmise pärast tuntuks saanud Meelis Kaldalu. Valimisliidu linnapeakandidaat oli tuntud elukunstnik ja -nautleja Erkki Hüva.
Simson võib ministriks jääda
Üks huvitavamaid võitlustandreid oli Pärnu linn, kus võitis Toomas Kivimägi tüüritud Reformierakonna nimekiri. Veel 2013. aastal kandideeris endine linnapea oma valimisliiduga, ent vahepeal läks ta üle Reformierakonna ridadesse ning valiti oravana ka riigikokku.
Napilt teiseks jäi Pärnus häältesaagi järgi Keskerakond, ent mandaatide arvu poolest jäädi kolmandaks. Peaministripartei linnapeakandidaat Kadri Simson lubas, et kui võidetakse, jätab ta majandusministri koha ning hakkab suvepealinna tüürima. ERRile kesköö paiku antud intervjuus tõdes ta siiski, et ilmselt ministriametit jätta ei tule.
Täpsemalt sai Reformierkaond 22,6% pärnakate häältest ehk 4615 pooltsedelit, Keskerakonna saagiks jäi 18,9% ehk 3865 valijat. Oravatele tähendab see 39-liikmelises volikogus üheksat mandaati, Simsoni tüüritud nimekiri peab leppima seitsmega. Samas tegi Simson ise 2417 häälega linna parima tulemuse.
Ehkki häältesaagi poolest jäi IRL kokku 18,7 protsendiga kolmandaks, saab Andrus Metsoja juhitud nimekiri Pärnu volikogus siiski suuruselt teiseks tegijaks, kokku õnnestus saada üheksa mandaati.
Seitse kohta said ka linnapea Romek Kosenkraniuse tüüritud valimisliit Pärnu Ühendab, kuus kohta pälvis suvepealinna volikogus EKRE ning ühe mandaadiga pääses volikokku ka Sotsiaaldemokraatlik Erakond.
Seotud lood
Audiitoritel tuleb seoses ESG aruannete auditeerimisega palju tööd juurde, mistõttu ei tohiks auditi tegija valimist jätta viimasele minutile.
Enimloetud
5
Kahjum parandati suuremaks
Hetkel kuum
Kahjum parandati suuremaks
Berkshire Hathaway kontol seisab rekordiline summa
Tagasi Äripäeva esilehele