Üle aasta müügis olnud Sillamäe õlletehase hoone, krundi ja tootmise vastu on leige huvi. Teised õlletootjad peavad hinda liiga kõrgeks.
- Sillamäe õlletehas on juba üle aasta müügis. Foto: Tairo Lutter, Õhtuleht/Scanpix
Aasta tagasi pani omanik Sergei Kulkov müüki Sillamäel Ranna 7 asuva õlletehase hoone, krundi ning koos sellega kaks ettevõtet, Sillamäe Õlletehas ja Sillamäe Õllekoda. Aasta eest oli müügihind 1,7 miljonit eurot, praegu on hind portaali City24 järgi 1,45 miljonit eurot.
Sillamäe Õlletehase esindaja Alar Terneri sõnul on kolm-neli korda huvi tuntud. „Võib öelda, et esmast huvi on tuntud, aga läbirääkimiste alguseni pole jõutud,“ ütles Terner.
Müügikuulutuses on märgitud, et tehas asub Sillamäe tööstuspiirkonnas, on suure arenduspotentsiaaliga ja kinnistu väga hea juurdepääsuga. Tootmis- ja laohoone üldpind on 1583 m2 ning krundi suurus 3172 m2.
Hind liiga kõrge
A. Le Coqi juhatuse liige Tarmo Noop ütles, et Sillamäe Õlletehase hind on Eesti turu tingimustes liiga kõrge. „Minu teada on Sillamäe tehnoloogia üpris vanaaegne ja turuosa tal praktiliselt puudub,“ selgitas Noop ja lisas: „Tänapäeva mõistes uue ja nüüdisaegse väikeõlletehase tehnoloogia maksab vahemikus pool miljonit kuni miljon eurot. Seega tundub Sillamäe Õlletehase eest küsitav 1,45 miljonit eurot ülepaisutatud.“
Noobi sõnul on A. Le Coqil endal piisavalt tootmismahte ja kasutusel tänapäevane tehnoloogia, mis võimaldab toota sisuliselt kõiki tüüpi õllesid. „Seetõttu tugevalt langeval turul me mingit huvi mõne õlletehase ostu vastu Eestis ei näe,“ märkis Noop. Eestis tuleb väikeõlletehaseid pidevalt juurde ning perspektiivis võiks Noobi sõnul ka Sillamäe tehasel olla oma nišš.
Müügihinda peab kõrgeks ka Saku Õlletehas, kuigi müügitingimustega pole nad täpsemalt tutvunud.
Saku Õlletehase juhatuse liige Jaan Härms tõdes, et huvi Sillamäe tehase vastu neil ei ole, sest tootmisvõimalused Sakus on piisavad ja arvestavad ettevõtte strateegia ning vajadustega. „Oleme Sakus tegutsenud juba ligi 200 aastat. Oma tootmist siin mõistagi pidevalt edasi arendades ja moderniseerides,“ märkis Härms.
Härmsi sõnul sõltub õlletootmise perspektiivsus ühes või teises asukohas kõige enam äriplaanist ja nägemusest. „Eestis on õlleturg viimastel aastatel värvi juurde saanud tänu väga paljudele väikepruulidele, samas on kodumaine õlleturg pärast viimaseid aktsiisitõuse järsus languses,“ märkis Härms.
Tootmine Sillamäel
Sillamäe Õlletehas
Põhitegevus õlle tootmine ja realiseerimine. Alkohoolsete jookide hulgimüük.
Müügitulu 286 018 eurot
Kahjum 2542 eurot
Töötajaid 6
Sillamäe Õllekoda
Põhitegevus Eestis kinnisvara üürileandmine ja käitus ning alkohoolsete jookide realiseerimine.
Müügitulu 138 365 eurot
Kasum 7992 eurot
Töötajaid 1
Allikas: Majandusaasta aruanded 2016
Väikeõlletootjad huvi ei tunne
Põhjala pruulikoja tegevjuhi Enn Pareli sõnul ei ole nemad seda pakkumist uurinud ega ka huvi tundnud. „Ühelt poolt on Sillamäe tehas meist kaugel ning lisaks tehasele müüakse ka suurt krunti,“ märkis Parel.
Küsimusele, kas Põhjala pruulikoda ei näe sinna piirkonda laienemisel perspektiivi, vastas Parel, et neil on laienemisplaanid küll ning käib uue pruulikoja projekteerimine, aga laienetakse Tallinnas.
Pühaste kaubamärgi all õlut tootev Humalasulased OÜ juhatuse liikme Eero Manderi sõnul ei ole ka nemad Sillamäe õlletehasest huvitatud. „Kindlasti mitte, sest me oleme oma ruumidega rahul ning meil on siin ka laienemisruumi,“ ütles Mander. 2016. aastal renoveerisid nad tootmisruume ning investeerisid uutesse seadmetesse.
Seotud lood
Rahvusvaheline reitinguagentuur S&P Global Ratings
tõstis Freedom24 kaubamärki omava Freedom Finance Europe Ltd. pikaajalist krediidireitingut B-tasemelt B+-tasemele.