Eelmisel nädalal peatas Tallinna Linnatranspordi AS auditi tulemusena töölepingu haldusteenistuse juhi Toivo Moorastiga, kelle tegevuse suhtes nad esitasid kuriteoteate. Nüüd algatas prokuratuur Moorasti suhtes kriminaalasja.
- Aasta 2007: Tallinna abilinnapea Deniss Boroditš ja Lasnamäe linnaosavanema asetäitja Toivo Moorast. Foto: Mihkel Maripuu, Postimees/Scanpix
Auditi tulemuste põhjal esitas TLT kuriteoteate Põhja ringkonnaprokuratuurile, kes teatas täna, et alustas Tallinna Linnatranspordi ASi (TLT) esitatud kuriteoteate alusel kriminaalmenetlust. Kriminaalasi algatati paragrahvide järgi, mis puudutavad riigihanke menetluse nõuete rikkumist ja toimingupiirangu teadvat rikkumist suures ulatuses.
Augusti alguses TLT juhina tööle asunud Deniss Boroditš peatas sisejuurdluse ajaks Moorastiga töösuhte, tuues põhjenduseks välisauditi esialgsed tulemused, mis tekitasid kahtlustuse ametiseisundi kuritarvitamises.
Boroditš ütles eelmisel nädalal Äripäevale kommentaariks, et kahtlused on konkreetsed. "Me ei ole naljaettevõte, kes hakkaks selliste asjadega nalja tegema ja politseimänge mängima. See ei ole ettevõtte ega ka minu stiil. Küll on minu kohustus reageerida, kui ma näen, et kusagil on kahtlus ettevõtte huvide kahjustamises ning tegu võib olla kuriteoga."
Boroditši sõnul hõlmas audit aastaid 2015-2018.
Teenekas linnaametnik
Moorast on Keskerakonna liige 2002.a kevadest. Pikka aega oli ta Lasnamäe linnaosa vanema asetäitja. Tema ülemusteks linnaosavalitsuses on olnud näiteks mõjukad keskerakondlased Kalev Kallo ja Kalle Klandorf.
Äripäev kirjutas 2009. aastal, kuidas erinevalt teistest Tallinna linnaosadest saavad firmad juba aastaid üürida tasulisteks parklateks sobivaid platse Lasnamäe linnaosavalitsuselt miinimumhinnaga ja otsustuskorras. Teised linnaosad korraldasid selleks enampakkumisi ning said ka kuni neli korda suuremat üüritulu.
Tollal kommenteeris Lasnamäe linnaosa vanema asetäitja Moorast, et parklad olid rendile antud turuhinnaga ja linnaosa ei ole raha kaotanud.
Viimased aastad on Moorast olnud ametis TLT haldusdirektorina. Ta on tegelenud ka trammidepoode ehitushangetega. Näiteks korraldati nii Pärnu mnt trammidepoo A- ja B-korpuse kui ka Kopli tänava depoo remondihanked lihtmenetluse korras. Kõik kolm tööd, kogumaksumusega 5,7 miljonit eurot, tegid Arvi Seemeli ning Tiit Vällinguga seotud firmad.
TLTs on Moorast haldusosakonna juhina töötanud pea kümme aastat, 2010. aasta novembrist.
Skandaalide küüsis
Aprillis pidasid keskkriminaalpolitsei ametnikud kinni
Tallinna Linnatranspordi ASi neli juhtivtöötajat, kellest kolme kahtlustati riigihangete nõuete rikkumises ning eelise andmises, ja ühte altkäemaksu võtmises.
Toona peeti kinni TLT juhatusse kuulunud advokaadibüroo Lextal vandeadvokaat Alar Urm, bussiliiklusteenistuse direktor Andres Herkel, bussiremonditöökodade juht Hannes Erbsen ning bussiremonditöökodade asejuht Jaanus Vink.
Vingile heidetakse ette suures ulatuses altkäemaksu võtmist aastail 2012–2017 selle eest, et nii kasutatud busside kui ka remonditeenuste ja kaupade hangetel saaksid eelise kindlad ettevõtted. Altkäemaksuna saadud vara maht küündib kokku 2 miljoni euroni.
Skandaali tõttu astus tagasi TLT juhatuse esimees Enno Tamm, kelle asemel
alustas augustist Deniss Boroditš.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Avalikustatud kohtumaterjalid näitavad, kui edukalt Merko ja teised ettevõtted olid end Tallinna linnaplaneerimisse sisse söönud.
Järjekordne Tallinna linnavõimuga seotud keskerakondlane sai kuriteokahtlustuse: linnasüsteemis juhtivatel kohtadel ja viimati Tallinna Linnatranspordi ASis (TLT) haldusjuhina töötanud Toivo Moorast kõrvaldati pärast auditit ametist.
Tallinna Linnatranspordi AS (TLT) peatas töösuhte haldusteenistuse juhi Toivo Moorastiga, sest välisauditi esialgsed tulemused tekitasid kahtluse ametiseisundi kuritarvitamises, teatas Tallinna linnavalitsus.
Tallinnas Lasnamäel saavad firmad tasuliste
parklate pidamiseks sobivaid platse juba aastaid linnaosavalitsuselt üürida
miinimumhinnaga ja otsustuskorras, teised linnaosad korraldavad selleks aga
enampakkumisi ning saavad ka kuni neli korda suuremat üüritulu.
Rahvusvahelise veebipõhise maaklerfirma Freedom24 analüütikud on välja selgitanud kümme ettevõtet, mille börsile minek (IPO) saab olema alanud aastal finantsmaastiku keskmes. Nende seas on nii tehisintellekti uuendajaid, digitaalse turvalisuse liidreid kui ka kiirmoehiiglasi, lisaks ettevõtteid, mis püüavad positsioneerida ennast mõnedes võtmekategooriates ja meelitada ligi kõige tähelepanelikumaid investoreid.