Päeva kestnud parlamendikõneluste järel võitis Suurbritannia konservatiivide partei vähemusvalitsus umbusaldushääletuse häältega 306 poolt, 325 vastu.
- Opositsiooniliider Jeremy Corbyn nõudis umbusalduse põrumise järel valitsuselt, et see küsiks Euroopa Liidult lahkumiseks ajapikendust ja väldiks sellega ilma leppeta lahkumist Foto: Reuters/Scanpix
Alles teisipäeval parlamendis Suurbritannia Euroopa Liidust lahkumise leppega hävitava kaotuse saanud May lubas parlamendi saadikutele, et kutsub kokku kõigi parteide esindajad, et valitsus jätkab oma programmilist tööd ning garanteerib ka Suurbritannia lahkumise Euroopa Liidust.
Umbusalduse avaldust nõudnud opositsioonilise Tööpartei juht Jeremy Corbyn meenutas, et May allakirjutatud lahkumisleppel parlamendi toetust ei ole ja alles mõne aja eest oli parlament keelanud valitsusel jõuda tupikseisu, mis lõpeks ilma leppeta lahkumisega. Seepärast nõudis Corbyn, et May kinnitaks esimesel võimalusel, et Suurbritannia küsib Euroopa Liidu käest lisaaega.
Artikkel 50 (lahkumine Euroopa Liidust) ajaperioodi pikendamist nõudis valitsuselt ka Šoti Rahvuspartei ning liberaaldemokraatide esindaja rõhutas, et leppeta lahkumine ei tohi olla varuvõimalus valitsusele Euroopa Liidust lahkumiseks.
May liitlased tulid ikkagi talle toeks
May umbusalduse õnnestumise korral olnuks opositsioonil teoreetiliselt avaneda võimalus nõuda uute valimiste korraldamist, kuid Theresa May tooride partei saadikud, kes olid Suurbritannia lahkumisleppe vastu hääletanud, ja nende koalitsioonipartnerid Põhja-Iiri radikaalsest DUP parteist olid juba varem mõista andnud, et toetavad peaministri jätkamist.
Põhjuse avaldada valitsusele umbusaldust andis eilne hääletus Suurbritannia Euroopa Liidust lahkumise leppe üle, kus valitsuse esitatud eelnõu kaotas 230 häälega: poolt hääletas 202 ja vastu 432 häält. Lisaks opositsioonile hääletas eelnõu vastu ka enam kui 100 konservatiivide saadikut.
Seotud lood
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.