Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker nõuab, et Euroopa ettevõtetel oleks Hiinas samad õigused nagu Hiina ettevõtetel on Euroopas.
- Hiina peaminister Li Keqiang täna Belgias Brüsselis toimunud Euroopa Liidu ja Hiina tippkohtumisel. Paari nädala eest tegi Euroopas ringreisi Hiina president Xi Jinping. Foto: Reuters/Scanpix
„Euroopa Komisjonil on uus strateegia. Me selgitame, et meie siin Euroopas oleme huvitatud sellest, et Euroopa ettevõtted Hiinas võiksid nautida samu õigusi nagu Hiina ettevõtted Euroopas,“ ütles Euroopa Komisjoni president Jean Claude Juncker täna vaid mõni minut enne Hiina peaministri Li Keqiangiga kohtumist iga-aastasel Euroopa Liidu ja Hiina kohtumisel.
Üks Euroopa ametnik poetas AFP ajakirjanikule, et kuigi kohtumine on varasemast pingelisem, peaksid nii Euroopa Liit kui ka Hiina tulema täna kohtumise lõpuks välja ühisdeklaratsiooniga, mis olevat siiski väga üldsõnaline. Välismeedias näib maad võtvat seisukoht, et tegu on tippkohtumisega, millelt pole palju oodata. Samas on ka neid, kes leiavad, et pideva surve avaldamine Hiinale tasub end lõpuks siiski ära.
„Euroopa Liidus on laiem arusaam, et Hiinaga on oluline suhelda. Me tahame näha Hiinalt selgeid samme, et nad teeks meiega Maailma Kaubandusorganisatsioonis koostööd,“ ütles anonüümsust palunud Euroopa Liidu diplomaat AFPle, lisades, et Hiinale tuleb anda signaal, et Euroopa Liit on küll partner, aga samal ajal ka konkurent.
Siiditee probleem
Euroopa Liidu üks peamisi probleeme suhetes Hiinaga on Siididee projekt. Alles hiljaaegu käis Hiina president Xi Jinping Euroopa ringreisil, et meelitada riike osalema Siiditee projektis. Prantsusmaa ja Saksamaa ei ole rahul, et Itaalia otsustas megaprojektiga kaasa minna. Itaalia otsus on pannud kahtluse alla Euroopa ühtsuse. Nii Itaalia kui ka Kreeka aga vajavad hädasti investeeringuid, mis aitaksid tagant riigi majanduskasvu.
USA pani tariifid
Lisaks on märgiline, et täna tuli ka uudis selle kohta, et USA president Donald Trump teeb ettepaneku kehtestada Euroopa Liidule 11 miljardi dollari väärtuses kaupadele tariifid. Maksu alla läheksid erinevad kaubad, näiteks juust, oliiviõli ja vein, aga ka helikopterid, mootorrattad ja suusakostüümid. Tariifid oleksid karistuseks selle eest, et Euroopa Liit toetab rahaliselt lennukitootjat Airbusi. See kahjustab aga USA majanduslikke huve.
Plaan on kehtestada tariifid samade kaubandusstandardite alusel, mida USA on kasutanud Hiina survestamiseks viimase aasta jooksul.
Seotud lood
Saates „Äripäeva fookuses“ räägime Hiina rahast Euroopas ja selle mõjust poliitikale. Hiina eksperdi Liisi Karindiga arutleme selle üle, kas, kuidas ja miks on muutunud Hiina ambitsioon maailmas asju ajada.
Kuigi Hiina tahab oma mõjuvõimu laiendada ning kasutab üha rohkem majanduslikke hoobasid piiri taha vaatamiseks, on nende raha ja investeeringud siiski pigem võimalus kui takistus.
Hiina president Xi Jinping Euroopa ringreisil, et veenda riike osalema Uue Siiditee projektis. Esimene nõusoleku andnud riik on Itaalia.
President Donald Trump teeb ettepaneku kehtestada Euroopa Liidule tollitariifid kaupadele helikopteritest juustudeni selle eest, et Euroopa Liit toetab subsiidiumidega lennukitootjat Airbusi, mis kahjustab USA majanduslikke huvisid, kirjutas Bloomberg.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.