Tallinna Sadama kriminaalasjas altkäemaksu süüdistuse saanud Ain Kaljuranna kaitsja Paul Kerese sõnul ei ole tal oma kliendi süütust keerulisem tõestada, kuigi altkäemaksu vahendaja tunnistas täna prokuratuurile oma süüd.
- Ain Kaljuranna kaitsja Paul Keres (vasakul) ei usu, et Valdo Õunapi otsus minna prokuratuuriga kokkuleppele kuidagi Kaljuranna süütuse tõestamist raskendaks. Foto: Liis Treimann
Nimelt tunnistas täna Valdo Õunap Kerese sõnul prokuratuurile oma süüd vaid sellepärast, et ta ei suutnud kriminaalasja menetluses nii pikka aega kaasa teha. „See on väsitav ning aja- ja rahakulukas. Lihtsam on end süüdi tunnistada, kui sellele mingit karistust ei järgne,“ ütles Keres. „Menetlus ise on juba karistus siin Eesti Vabariigis,“ lisas ta.
Tartu Ülikooli kriminoloogia professor Jaan Ginter ütles täna Äripäevale, et mida rohkem inimesi end kriminaalasjas süüdi tunnistavad, seda kergem on prokuratuuril ka ülejäänute süüd tõendada. Keres pole aga selles sugugi nii kindel. „Kui Õunapi kokkulepe on selline nagu ma kahtlustan, et see on – ehk siis seal pole altkäemaks, mitte eraõiguslik altkäemaks, siis see kokkulepe on lihtsalt tühi paber. Siis ta kirjutas alla sellele paberile, mis talle menetlusest väljumiseks ette pandi,“ rääkis Keres.
Kerese sõnul teavad nüüdseks kõik, et altkäemaksu ei ole antud. Kui midagi üldse sai olla, siis eraõiguslik altkäemaks, ent sellisel juhul oleks tegu pistisega ja prokuratuuri nõutav karistus peaks olema hoopiski teine.
Keres lisas, et on kahetsusväärne, et prokuratuur eirab jätkuvalt Tallinna Sadama kriminaalasja kuriteo kvalifikatsiooni ja nõuab inimeste süüdi mõistmist vale paragrahvi alusel. „Kohtueelses menetluses on öelnud kaks korda ringkonnakohus ja üks kord riigikohus, et Ain Kaljurand ei ole ametiisik, seega ei avaldu talle avaliku sektori altkäemaksu sätted,“ selgitas Keres. Sellest hoolimata prokuratuur väidab endiselt, et Kaljurand tegutses ametiisikuna, kuna ta oli Eesti riigile majanduslikult ja strateegiliselt olulise riigiettevõtte juht.
Tallinna Sadama kriminaalasja kohtuistungid algasid mai alguses. Poolteist nädalat tagasi jäid istungid pooleli, kuna altkäemaksu vahendamises süüdistatav Valdo Õunap avaldas soovi minna prokuratuuriga kokkuleppele. Nüüd, kus Õunapi osas on kokkuleppele jõutud, jätkuvad teise süüdistatavate üle kohtuistungid järgmisel nädalal. Siis peaksid kohtuistungid minema eriti põnevaks, kuna alustatakse tunnistajate ülekuulamistega.
Õunap mõisteti süüdi altkäemaksu vahendamises ja rahapesus ning kohus määras talle karistuseks tingimisi vangistuse kaheks ja pooleks aastaks.
Tasub teada
Tallinna Sadama kriminaalasjas on altkäemaksu võtmise süüdistusega kohtu all Ain Kaljurand, Allan Kiil ja Martin Paide.
Altkäemaksu andsid süüdistuse järgi Sven Honga, Tõnis Pohla, Üllar Raad, Jan Paszkowski ja Eno Saar.
Altkäemaksu vahendamisele aitasid prokuratuuri andmetel kaasa Toivo Promm ja Valdo Õunap.
Valdo Õunap oli kriminaalasjas kolmas süüdistatav, kes prokuratuuriga kokkuleppele läks. Aastal 2017 läksid prokuratuuriga kokkuleppele Anna Annikova ja Kaido Tamberg. Nad mõisteti korras süüdi Ain Kaljuranna altkäemaksu võtmise abistamises ja rahapesus.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Äripäeva raadio sisuturundussaade on pühendatud väikeettevõtete konverents-messile Südi 2025, kus jagavad kogemuslugusid väikeettevõtjad. Suurfirmade esindajad annavad nõu finantseerimise, energia-, IT-, tervise- ja personaliküsimustes.