Pankade ja rahvusvaheliste riskiandmebaaside negatiivse tähelepanu alla sattumise tõttu ettevõtte KRM Advisori juhatusest lahkunud ärimees Argos Kracht läks juhikohale tagasi.
- KRM Advisor OÜ juhatuse liige Argos Kracht. Foto: Andras Kralla / Äripaev
Äripäev kirjutas läinud nädalal, et ajal, kui Kracht loobus juhikohast oma firmas, maadleb finantsinspektsioon kaebustega, kus süüdistatakse pettustes ettevõtteid, mis on ostetud Krachti firmalt või tema konkurentidelt.
Tagasi juhatuses
Samal päeval, kui artikkel ilmus, läks Kracht välismaalastele firmasid müüva KRM Advisori juhatusse tagasi. Juhatusest oli ta eemal 11 päeva.
Kracht selgitas, et enam ei ole oluline, kas ta kuulub ettevõtte juhatusse või mitte. “Ma ei usu, et keegi meile konto avaks, kui finantsinspektsioon esindaja on avaldanud arvamust, et oleme aidanud pettuste toimepanemisele oma nõuandega kaasa, mis ei vasta tõele,” ütles Kracht. “Me oleme kliente nõustanud ettevõtte asutamise ja litsentsitaotluse küsimustes. Oleme tegutsenud heas usus teenuse osutajana ja praegu oleme kannataja rollis.”
Kracht viitab öelduga finantsinspektsiooni turujärelevalve ja sunni divisjoni juhi Kristjan-Erik Suurvälja oletusele. Nimelt on kaebused KRM Advisori ja tema konkurentide loodud firmade kohta sagedased, aga nende uurimisest ei saa asja, sest võimalikke pettusi tehakse välismaal. Ainuke seos Eestiga on see, et firma on siit ostetud. „Ilmselt on neid ka sellisel viisil tegutsema nõustatud,“ ütles Suurväli.
Kracht vaidles vastu. „Finantsinspektsioonil on väga hea fantaasia. Sellised nõuanded jäävad pigem õigus- või advokaadibüroode tegevusvaldkonda, kes seaduste tõlgendamist meist oluliselt paremini valdavad,“ lausus Kracht.
Pangad ettevaatlikud
Kracht on oma äri ajanud umbes 25 aastat, aga enam ei ole tema firma suhted pankade ja makseteenuste pakkujatega roosilised.
Kui Kracht loobus sel kuul ootamatult KRM Advisori juhtimisest ja ohjad võttis üle tema abikaasa Heli, põhjendas Kracht juhatusest taandumist sellega, et tema kohta on pankadele kättesaadavates riskiandmebaasides üleval valeandmed.
“Kui Kracht juhatusest lahkub, siis ma ei usu, et see hoiatusi muudab. Tähelepanu all on ettevõtted, kes on sellisel viisil ostetud,” arvas Suurväli.
Suurvälja sõnul rõhutab Kracht, et ei ole kursis probleemidega, mis pärast ettevõtete müümist kerkivad. “On firmad maha müünud ja väidetavalt ei tea, mida nendega edasi tehakse. Teeb äri, võtab tasu ja teeb vajalikud kanded,” ütles Suurväli.
"Uhkusega ei meenuta"
“Olen siiski nõus, et nii minu kui ka meie ettevõtte ajaloos on episoode, mida ma uhkusega ei meenuta. Paraku on see mõningal määral vältimatu, sest ettevõtluse olemus on risk,“ lisas Kracht.
Krachti sõnul tehti kliendi hea teenindamise nimel pankades vahest asju, mida tegelikult oleks pidanud tegemata jätma. “Ka meie oleme teenindanud kliente, kes tagantjärele vaadates oleks võinud teenindamata jääda,” tõdes ta.
KRM Advisor läbib Krachti sõnul puhastus- ja korrastusprotsessi, mille käigus täiendab firma "tunne oma klienti"-protseduure ja vaatab üle olemasoleva kliendibaasi.
Eestis on kolm suuremat tegijat, kes välismaalastele loovad kas täiesti uue firma või müüvad juba varem tegutsenud ettevõtte. Üks selline tegija on Krachti KRM Advisor. “Kracht on leidnud äri, mida Eesti õiguskeskkond lubab, aga see toob kõvasti tüli,” nentis Suurväli.
Kracht ei jäänud Suurväljale võlgu, pöörates teema teises suunas. “Õiguskeskkond lubab ka tubaka- ja alkoholimüüki, kasiinosid ja palju muid tegevusi, millest tekkiv kahju on kordades suurem,” kostis ta. “Sarnane on ka alkoholimüük.”
Surve all
Võib aimata, miks Kracht mures on – ärinõustamisega tegeleval KRM Advisoril läheb iga aastaga järjest paremini. Kui viis aastat tagasi oli firma käive veidi üle 400 000 euro, siis eelmisel aastal küündis see ligi 2,4 miljoni euroni.
Mullu kasvas müügitulu aasta varasemaga võrreldes üle kolme korra. Enim tegi firma käivet Küprosel, Bulgaarias, Lätis ja Poolas. Käibe kasvu selgitas firma aruandes müügitöö, turusituatsiooni tundmise ja uuenduslike muudatustega juhtimises. Ka märkis firma, et paljud IT-arendajad olid huvitatud virtuaalrahalitsentsi omavate ettvõtete ostmisest.
KRM Advisoril on üle kümne osaniku, nende seas Argos ja Heli Kracht. Suurim tükk kuulub hoopis mittetulundusühingule KRM Haldus, mille juhatuse liikmed ja asutajad on samuti Krachtid.
Kracht on viimastel aastatel tihti Äripäeva veergudele sattunud. Äripäev kirjutas, kuidas Argos Krachti ja tema eksabikaasa Kersti Krachti
kodusõda nende ühisärid hävitas, tipnedes kriminaalasjaga, milles Argos Kracht
sai omastamissüüdistuse, kuid lõpuks õigeks jäi. Samuti ilmus lugu, kuidas
Krachtide pere pani püsti ebaseadusliku huuletubakaäri. Eelmisel aastal jäi Argos Kracht silma sellega, et tema
firma KRM Advisor lõi ettevõtte Briti ärimehele, kelle ühe firma eest Suurbritannia finantsinspektsioon hoiatuse laiali saatis.
Seotud lood
Ärimees Argos Kracht oli sunnitud lahkuma oma ettevõtte, välismaalastele firmasid loova KRM Advisor juhatusest, sest on pankade ja rahvusvaheliste riskiandmebaaside põlu all.
Kalendrisuve viimasel nädalal puhkusid ka majanduses üha jahedamad tuuled – kuigi leidis aset Baltikumi autoturu suurtehing on ka see paljuski ajendatud vähenevast automüügist. Sama jahenemist on näha ka kinnisvaras. Teisalt leidub ka neidki, kes leiavad endiselt uusi kasumivõimalusi – olgu need Eestis või miks mitte Balkani poolsaarel.
Sel kuul algab kohtuprotsess ettevõtja ja EVEA presidendi Kersti Krachti endise abikaasa ja äripartneri Argos Krachti üle, keda prokuratuur süüdistab omastamises.
Tuntud äritegelaste Argos ja Kersti Krachti lahutusejärgses kakluses paljastus Krachtide pere üllatav osalemine ebaseaduslikus huuletubakaäris.
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.