Soome töögrupp nõuab seadust, mis lubaks töötajal piiluda kolleegi rahakotti
Soolise palgalõhe vähendamise südameasjaks võtnud Soome valitsuse töögrupp tahab seadust, millega töötaja saaks soolise diskrimineerimise kahtluse korral teada, kui palju kolleeg palka saab, vahendab Yle.
Ettepanek sai kohe ka palju kriitikat. Foto: Liis Treimann
Seaduse eesmärk oleks aidata töötajaid, kes kahtlustavad, et neid diskrimineeritakse. Siiski peaks kahtlustav töötaja jätma kolleegi palganumbri enda teada.
Eesti naiste palgaootus on 300 euro võrra väiksem kui meestel, näitavad Palgainfo Agentuuri ja tööportaali CVKeskus.ee pea 10 000 töövõtja seas läbi viidud tööturu-uuringu tulemused.
Eesti sooline palgalõhe on hoolimata kahanevast trendist endiselt Euroopa kõige laiem, kuid selgub veel üks üllatav tõsiasi: seda on suudetud vähendada ainult poliitilise tahte ja seadusse raiutud palgatõusuga.
Naisi ja mehi on Eesti advokaatide seas võrdselt, kuid naiste osakaal advokaadibüroode juhtimises ja kasumi jaotamises on võrdsusest kaugel, kirjutab advokatuuri asejuht ja advokaadibüroo PwC Legal vandeadvokaat Imbi Jürgen Äripäeva essees.
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.