Euroopa karmid sanktsioonid panevad Ungari põtkima
Euroopa Liidu kuuenda sanktsioonide paketi põhisisu on ettepanek keelustada Vene naftatoodete sissevedu ja käitlemine täielikult aasta lõpuks. See on juba tekitanud nurinat peamiselt Ungarilt, Slovakkialt ja Kreekalt.
Euroopa üks suurimaid sisemaa naftarafineerimistehaseid Austrias Viini lähedal Schwechatis Foto: AFP/Scanpix
Naftaembargo kõrval soovitakse keelata ka kinnisvara müük ning konsultatsiooni-, raamatupidamis- ja avalike suhete teenuse pakkumine Venemaa ettevõtetele. Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeni kolmapäeva hommikul tehtud ettepanekute kohta ütles Eesti saadik Brüsselis Aivo Orav, et laias laastus ühtivad need Eesti positsioonidega.
Euroopa Liidu kuuenda sanktsioonide paketi põhisisuks on ettepanek Vene toornafta sisseveo keelustamiseks alates oktoobrist ning kõigi rafineeritud naftatoodete keelustamine aasta lõpuks. Teiste ettepanekute seas keelatakse ka konsultatsiooni-, raamatupidamis- ja avalike suhete teenuse pakkumine Vene ettevõtetele.
Endine Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht ja Euroopa Liidu ekspert Keit Kasemets rääkis intervjuus uutest sanktsioonidest Venemaale, mille osa ka on Vene naftast loobumine. Kuna Euroopa Liidu riikides pole piirangute puhul ühtsust, on võimalik ka eranditega sanktsioonid.
Ühe ettevõtte alalt ehitusmaterjalide või kütuse vargus on ärile suur kahju. Kui süttib tootmishoone või masin, võib see tähendada mitu miljonit varakahju ning halvemal juhul ohtu inimeludele. Varajane riskide maandamine ja mitu sammu ette mõtlemine võib õnnetuse korral päästa terve äritegevuse.