Kinnisvaraarendaja näeb turul stabiliseerumise märke, ent uutest korteritest jääb puudu
Kinnisvararendusfirma Metro Capitali tegevjuht Ain Kivisaar kummutas jutte kuuldustest, et lähiajal tabab kinnisvaraturgu krahh. Samas märkis ta, et hinnad tulevad siiski maa peale tagasi, kuid uusarendustest on letid tühjad.
Metro Capital juht Ain Kivisaare sõnul on ka sõjaga ära kukkunud tarneahelatele leitud alternatiive. Foto: Raul Mee
Kivisaar ütles, et on jutte kinnisvarakrahhist kuulnud aastast 2012. Samas on sellest ajast kinnisvarahind tõusnud 100-150%. Tema sõnul võib aga näha, et viimasel aastal ebareaalselt üles kruvitud hinnad tulevad maa peale tagasi, sest mõnele objektile ei leia ostjat. Samas ei tähenda see, et hinnad üleüldiselt langeksid, vaid toimub stabiliseerumine.
Laenuraha kallinemine tundub praegu ettevõtjatele loogilise arenguna, samas tõeline mõju laenukoormaga või uusi laene võtvatele ettevõtetele hakkab selguma sügisel.
Ehitusettevõtte Rand & Tuulberg ühe omaniku Raivo Ranna sõnul võib juba selle aasta lõpus näha ehitusturul katastroofi. Ehitusmahud aina vähenevad, samas sisendid aina kallinevad. Esimestena jäävad Ranna sõnul kaotajateks alltöövõtjad, kellele jäetakse tehtud töö eest maksmata.
Rohelahenduste entusiast, Scandium Kinnisvara innovatsioonijuht Kalle Aron märgib, et arendajad, kes soovivad nõutud tasemest veelgi energiasäästlikumaid ärihooneid projekteerida, peavad sääraste turundamisel kõvasti vaeva nägema.
Need, kes on pidanud oma jõududega vähemalt korteris remonti tegema, teavad, kui ettearvamatu see protsess võib olla. Mida veel rääkida terve maja ehitamise kohta. Salaunistuse elluviimine võib venida aastatepikkuseks ja minna kõvasti maksma, eriti kui ehituskogemus puudub.
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”