Laenud kallinevad, ettevõtjad ootel: pankadel on komme kangestuda, kui tulevad muutused
Laenuraha kallinemine tundub praegu ettevõtjatele loogilise arenguna, samas tõeline mõju laenukoormaga või uusi laene võtvatele ettevõtetele hakkab selguma sügisel.
OKO restoranide grupi – kuhu kuulub ka NOA restoran – omanik Martti Siimann ütles, et baasintressimäära tõus ei ole katastroofiline, aga valus on ikka. Foto: Andras Kralla
„Pankadel on komme kangestuda või krampi minna, kui natukenegi muutusi on,“ ütles kinnisvaraarendaja Raul Alliksaar, kes on juba enda jaoks välja arvutanud, milline euribori määr ebamugavaks muutuks.
Ligi seitse aastat kestnud kuue kuu negatiivse euribori aeg lõppes esmaspäeval. Kuna prognooside järgi jätkab euribor tõusu, on varsti tunda muutust ka laenulepingutes.
Kinnisvaraturu osaliste seas leidub neid, kes usuvad, et mõne kuu pärast näeme hinnalangust, mistõttu oleks kõige targem ostudega oodata. Kuid leidub ka neid, kelle meelest soosivad palgatõus ning nõudluse ja pakkumise vahekord hoopis hinnatõusu jätku.
Pangad usuvad oma arvutuste põhjal, et euribori plusspoolele liikumine ei tee kodulaenumaksete tasumist inimestele raskemaks. Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman aga arvab, et euribori tõusuga käsikäes hakkab langema inimeste maksevõime.
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”