Hullumeelsesse kõrgusse kerkinud inflatsioon on räsinud Eesti inimeste kindlustunnet, kodukulud on endiselt sõja tõttu lendu tõusnud ning toiduhindade langus maailmaturul ei taha kuidagi jõuda siinsetesse poodidesse.
Toiduhinnad on poodides endiselt kõrged, kuigi maailmaturul on need juba languses. Foto: Andras Kralla
Reedel avalikustatud 24% inflatsiooni kohta tõdevad analüütikud, et see on küll aeglustumas ning puhtmatemaatiliselt jääb tuleval aastal kiirelt väiksemaks, kuid mingit kergendust tarbijatele ikkagi ei paista.
Septembris vähenes korteritehingute arv üle Eesti võrreldes augustiga 21,6% ning mediaanhind pea 9%. Selle aasta septembris vahetas Tallinnas omanikku 24% vähem kortereid, kui eelmisel aastal, kuid keskmine ruutmeetri hind oli viiendiku võrra kõrgemal.
Konteinerite transpordikulud on kogu maailmas langemas, kuna merekaubandust pandeemia ajal vaevanud kitsaskohad taanduvad kiiresti. Langus võib aidata vähendada inflatsiooni ja anda signaali nõudluse aeglustumisest maailmamajanduses.
Goldman Sachs tõstis oma nafta hinna prognoosi selle aasta ja 2023. aasta kohta. Pank ootab, et OPEC+ tootjate kokkulepitud 2 miljoni barreli suurune päevase tootmismahu vähendamine on hindade jaoks "väga positiivne".
Viimastel aastatel on pangateenused liikunud hoogsalt digilahenduste suunas. SEB ettevõtete segmendijuhi Maarja-Maria Aljase sõnul kasutab juba pea pool äriklientidest lisaks internetipangale ka mobiilipanka ja erinevaid pangaliideseid.