Päikesepaneelid ja korteriühistud: müüdid vs. tegelikkus
Päikesepaneelid leiavad aina enam kasutust ka korteriühistute katustel ja seintel. Korteriühistute renoveerimislaenuga seoses on aga üles kerkinud mitmeid küsimusi ja müüte, millele aitas SEB panga blogis vastata 17 aastat päikeseenergia valdkonnas tegutsenud Tallinna tehnikaülikooli teadur Taavi Raadik.
Elektrilevi andmetel on Tallinna korteriühistutes elektrienergia üksikostuleping kasutusel ligi 5500 hoones, ühisostulepinguga on hinnanguliselt ligi 1300 korteriühistut. Võrdleme, kuidas üks või teine leping korteriomaniku elektriarve suurust mõjutab ja mis on erijuhud.
Universaalteenuse tarbija on kodutarbija ja isik, kes ostab elektrienergiat selle edastamiseks ja müümiseks kodutarbijale. See tähendab, et universaalteenuse tarbijaks saab olla ka korteriühistu, kuid seda vaid ulatuses, milles elektrienergia edastatakse kodutarbijatele ja mitte näiteks kortermajas tegutsevatele äriühingutele, selgitab Wallessi vandeadvokaat ja energiaõiguse valdkonna juht Edgar-Kaj Velbri.
Kui Euroopa Komisjoni ja Euroopa Parlamendi plaan teoks saab, tuleb hakata Eestis ja mujal kiirkorras maju renoveerima, sest kuuendik kehvemalt soojustatud hoonetest tuleks juba seitsme aastaga korda teha.
Olmejäätmete sorteerimine on väga vajalik ka suurtes kortermajades. Vastupidiselt levinud arvamusele ei sorteerita pärast äravedu segaolmejäätmeid ehk keegi ei võta neist jäätmeist mingeid taaskasutatavaid materjale välja, vaid need lähevad kõik põletamisele Iru soojusjaamas. Seepärast on selle teenuse hind ka kõige kõrgem. Just sorteerimine aitaks vähendada prügiveole tehtavaid kulutusi inimeste jaoks, kommenteeris jäätmekäitlusettevõtte Ragn-Sells Eesti juhatuse esimees Kai Realo Äripäeva Korteriühistute erilehele.
Rahvusvaheline reitinguagentuur S&P Global Ratings tõstis Freedom24 kaubamärki omava Freedom Finance Europe Ltd. pikaajalist krediidireitingut B-tasemelt B+-tasemele.