Venemaa häkkerirühm ründas Jaapani sadamat ja Taiwani kiibitootjat
Venemaal tegutsev küberkurjategijate grupp nimega LockBit ründas juulis Jaapani sadamat ja Taiwani kiibitootjat, kelle kliendiks on ka Apple, seoses NATO tippkohtumisega kerkis küberrünnakute sihtmärgiks Leedu, selgub RIA ülevaatest.
Vene häkkeritel õnnestus üle võtta ka Leedu kohaliku raadiojaama eeter ja ostukeskuse muusikakanal. Foto: dpa/Scanpix
Jaapani üks suuremaid ja hõivatumaid sadamaid – Nagoya sadam – langes lunavararünnaku ohvriks, mistõttu oli sadama töö vähemalt paar päeva rivist väljas, seisab riigi infosüsteemi ameti ülevaates. Nagoya sadamast käib läbi hulk Jaapani kaubandusest, see on näiteks Toyota autode ekspordikeskus. Ründe korraldas Venemaal tegutsev küberkurjategijate grupp nimega LockBit, mis nõuab sadamalt lunaraha.
Selle aasta viimases „Teabevara tunnis“ sukeldume häkkerite maailma ja uurime, kuidas nad valmistavad ette küberrünnakuid, millised kahjud võivad rünnakutega kaasneda ja kuidas saaksime neid ennetada.
Küberrünnakud ettevõtete ja valitsusasutuste vastu on viimastel aastatel murettekitava kiirusega kasvanud ning nõudlus küberturvalisusele kindlasti vähenemise märke ei näita.
Ilmselt pole Eestis enam ainsatki juhti, kes kahtleks küberturbe vajalikkuses. Ent tehnoloogia ostmisest üksi on vähe, seda tuleb ka rakendada, uuendada ja arendada. Suurim risk on arvuti ja tooli vahel ning seepärast tuleb lisaks koolitamisele ka kontrollida, kas koolitus on töötajate turvakäitumist soovitud suunas mõjutanud.
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”