Pereettevõtjad: tuleb leppida, kui lapsed tahavad pereäri maha müüa
Järgmiselt põlvkonnalt ei saa eeldada pereäri üle võtmist, kuid et nad seda teha tahaksid, tuleb vaeva näha juba nende lapseeas, aga vajadusel leppida ka äri maha müümisega ja loota, et koos jätkatakse mõne muu äriga.
Keila-Joal toimunud pereettevõtjate konverentsil osales perekond Ross mitme põlvkonna esindajatega. Perepea Jüri Ross (keskel lipsuga) on Büroomaailma asutaja, kellega töötavad samas ettevõttes mitu pereliiget. Foto: Raul Mee
Ärimudelid, mis kunagi kestsid sadu aastaid, on nüüd lühenenud keskmiselt kuue aasta pikkuseks. „See, mida teed, kestab aina vähem. Pereettevõte ei saa olla klišee nurgapealsest pagariärist, mida pereliikmed järjest üle võtavad,“ rääkis metallitööstusfirmat Estanc juhtinud, kuid paari aasta eest perefirmast lahkunud Mihkel Tammo pereettevõtjate konverentsil.
Kodase asutajatel Tea ja Sulev Nõmmannil on elukogemusi USAst, Soomest ja Aafrikast, ent juba rohkem kui 15 aastat tagasi panid nad Lõuna-Eestis mulda õunapuud, ja kasutades ära oma akadeemilist tausta sündisid auhinnatud siidrid. Koht linnakärast eemal on sütitanud erinevat pidi ka kõiki nende nelja last.
Ma ei tahtnud veeta suuremat osa oma elust suvaliste töökaaslastega ja seega läks õnneks, et meie oskused vennaga klappisid ja enda ärile aluse panime, rääkis pereettevõtlusele pühendatud raadiosaates Mihkel Vetemaa, kes on koos venna Erik Martin Vetemaaga rajanud finantsala idufirmale Bilance.
Täna kuulutati pereettevõtete konverentsil välja edukamate ja eeskujulikemate pereettevõtete edetabeli esikolmik. Kolmandat korda välja antava TOPi esikümnesse jõudis sel aastal mitu ehitusvaldkonna firmat, aga ka põllumajanduses ja finantsalal tegutsevaid ettevõtteid.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.