• OMX Baltic−0,45%271,67
  • OMX Riga−0,16%862,52
  • OMX Tallinn−0,44%1 726,94
  • OMX Vilnius0,28%1 066,75
  • S&P 5001,09%5 930,85
  • DOW 301,18%42 840,26
  • Nasdaq 1,03%19 572,6
  • FTSE 100−0,26%8 084,61
  • Nikkei 225−0,29%38 701,9
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,96
  • GBP/EUR0,00%1,2
  • EUR/RUB0,00%107,25
  • OMX Baltic−0,45%271,67
  • OMX Riga−0,16%862,52
  • OMX Tallinn−0,44%1 726,94
  • OMX Vilnius0,28%1 066,75
  • S&P 5001,09%5 930,85
  • DOW 301,18%42 840,26
  • Nasdaq 1,03%19 572,6
  • FTSE 100−0,26%8 084,61
  • Nikkei 225−0,29%38 701,9
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,96
  • GBP/EUR0,00%1,2
  • EUR/RUB0,00%107,25
  • 08.09.23, 06:00

Globaalne briifing: selle nädala suured teemad, mida pead teadma

Sõda Ukrainas kogub taaskord tuure. Lisaks: Hiinal on kasv kinni, Euroopa Komisjon pitsitab tehnikahiide ja Põhja-Korea diktaator läheb Venemaale.
Euroopa Komisjon tegi avalikuks niinimetatud digituru pääsuvalitsejate nimekirja, kellele hakkab kehtima senisest karmim kord oma keskkondade haldamisel. Pääsuvalitsejana määratles komisjon kuus suurt ettevõtet: Google’i omanik Alphabet, Amazon, Apple, TikToki omanik ByteDance, Facebooki omanik Meta ja Microsoft.
  • Euroopa Komisjon tegi avalikuks niinimetatud digituru pääsuvalitsejate nimekirja, kellele hakkab kehtima senisest karmim kord oma keskkondade haldamisel. Pääsuvalitsejana määratles komisjon kuus suurt ettevõtet: Google’i omanik Alphabet, Amazon, Apple, TikToki omanik ByteDance, Facebooki omanik Meta ja Microsoft. Foto: AFP/Scanpix
See siin on Äripäeva uus igareedene briifing, mille eesmärk on anda ülevaade nädala kõige olulisematest välisteemadest. Suurema tähelepanu all on sealjuures kolm lugu, mille mõju ulatub märksa kaugemale kui lõppev nädal.
Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi vahetas välja kaitseministri. Juba enne täiemahulist sissetungi kaitseministri ametit pidanud Oleksi Reznikovi asemel haaras portfelli senine riigivara agentuuri juht Rustjem Umerjov. Reznikovi lahkumise üle spekuleeriti juba pikalt, sest kaitseministeerium on olnud seotud mitme korruptsioonijuhtumiga.
Vene rakett tappis 17 ukrainlast. Donetski oblastis asuvas Kostjantõnivka linnas kärgatas sel nädalal äge plahvatus, kui Vene väed ründasid linna keskturgu raketiga. Surma sai vähemalt 17 inimest. Tegu on viimaste kuude suurima tsiviilohvritega rünnakuga.
Droonitükid Rumeenias. Allatulistatud Vene drooni tükid kukkusid Rumeeniasse, kinnitas sealne kaitseministeerium. Venemaa on rünnanud Doonau jõe äärseid Ukraina sadamaid, kuid seal kandis on just jõgi kahe riigi piiriks. Rumeenia presidendi Klaus Iohannise sõnul on see Rumeenia suveräänsuse ja territoriaalse puutumatuse tõsine rikkumine.
USA välisminister Antony Blinken viibis üllatusvisiidil Kiievis. Ameeriklaste esidiplomaat kinnitas Ühendriikide pikaajalist toetust Ukrainale ja teatas järjekordsest miljardi dollari suurusest abipaketist. Alates möödunud aasta veebruarist on toetanud USA Ukrainat ainuüksi militaarselt enam kui 40 miljardi dollari ulatuses.
Erdoğan reisis Venemaale. Türgi riigipea Recep Tayyip Erdoğan oli esmaspäeval Sotšis, et kohtuda Vene ametivenna Vladimir Putiniga. Kohtumise eesmärk oli leida lahendus Musta mere viljaleppe taastamiseks, kuid läbimurret ei saabunud. Erdoğan ütles pärast kohtumist, et ukrainlased peavad läbirääkimistel järel andma. Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba nimetas nõudmisi väljapressimiseks.
Mägi-Karabahh humanitaarkatastroofi lävel. Sõda Armeenia ja Aserbaidžaani vahel on jätnud vaidlusaluse Mägi-Karabahhi elanikud raskesse olukorda. Aseri väed on juba rohkem kui poolaasta jooksul karmistanud blokaadi, mille tõttu on armeenlastega asustatud aladel puudus isegi leivast. Piirkonna nimel pidasid armeenlased-aserid sõda pärast Nõukogude Liidu lagunemist ja uuesti 2020. aastal. Vahepeal nafta ja gaasiga rikkaks saanud Aserid plaanivad piirkonda lõplikult enda valdusse saada.
FOOKUSES: Hiinal kasv kinni, Euroopa Komisjon pitsitab tehnikahiide ja Dubai saab esimesed kasiinod
Hiinal kasv kinni
Hiinast ei pruugi saada mitte kunagi maailma suurimat majandust, prognoosivad analüütikud Bloomberg Economicsis. Viimaste arvutuste järgi saavutab Hiina USAga pariteedi 2040ndatel aastatel, kuid hakkab seejärel maha jääma.
Veel enne koroonapandeemiat ennustati, et Hiinast saab juba käesoleval kümnendil maailma suurim majandus. Viimastel aastatel on hiinlasi pidurdanud aga majanduse sulgemisest tekkinud šokk ning avanemise järel vinduv taastumine.
Pikemas plaanis pidurdavad hiinlasi vananev rahvastik ning viimasel kümnendil tehtud ebaproduktiivsed investeeringud, mis on viinud raske võlakoorma alla nii eraettevõtted kui ka kohalikud omavalitsused.
Nii investeeringute mahu kui ka kinnisvarasektori osatähtsuse suuruse järgi on Hiina majandus tasakaalust väljas. Pessimistid pelgavad, et just kinnisvarasektor toob veel lähema aasta jooksul kaasa suuremat sorti majanduskriisi.
Euroopa Komisjon pitsitab tehnikahiide
Euroopa Komisjon tegi avalikuks niinimetatud digituru pääsuvalitsejate nimekirja, kellele hakkab kehtima senisest karmim kord oma keskkondade haldamisel. Möödunud aastal vastu võetud digiturgude määruse (Digital Markets Act) eesmärk on vältida monopolide teket digitaalsetel platvormidel.
Pääsuvalitsejana määratles komisjon kuus suurt ettevõtet: Google’i omanik Alphabet, Amazon, Apple, TikToki omanik ByteDance, Facebooki omanik Meta ja Microsoft. Nende kuue ühtekokku 22 teenust peavad muutuma senisest avatumaks.
Ettevõtted ei tohi platvormidel eelistada oma teenuseid (näiteks sõnumi- või kaardirakendust) ning ei tohi jälgida kasutajat väljaspool enda teenuste kasutamist. Samuti peavad nad näiteks avalikustama reklaamiostjatele rohkem andmeid ja võimaldama ka lõppkasutajatele oma andmetele suuremat ligipääsu.
Ettevõtetel on nüüd aega pool aastat, et end regulatsioonidega kooskõlla viia. Karistusmeetmena lubab komisjon, et võib määrata trahve kuni kümnendiku ettevõtte globaalse käibe ulatuses.
Dubai saab esimesed kasiinod
Araabia Ühendemiraatidest võib saada esimene Pärsia lahe riik, kus legaliseeritakse hasartmängud. Analüütikute hinnangul on tegu potentsiaalselt 7 miljardi dollari suuruse turuga.
Dubai kulla ja karra keskel on oodanud juba paljud sellist sammu, ehkki hasartmängud ei ole kooskõlas islamiseadustega. Tõsi, pretsedendi lõi Singapur, mis on moslemiriikidest suurima kasiinoturuga.
Ehkki kohalikud võimud selliseid jutte veel ei kinnita, räägivad Lääne konsultandid, et teemaga tegeletakse üha agaramalt. Emiraadid on palganud Las Vegasest hasartmänguäri veterane, et arendada äri ja regulatsiooni.
Maailma kõige suurem kasiinokäive tehakse Hiinas Macaus, kus turu suurust hinnatakse pea 20 miljardi dollari peale.

Mida toob tulevik?

Põhja-Korea diktaator sõidab Venemaale. Kim Jong-un plaanib kohtuda Putiniga, ütlevad ameeriklased. Tõenäoliselt juba sel kuul külastab ta oma soomustatud rongiga Vladivostoki, et arutada Putiniga relvadiile. Putin tahab põhjakorealastelt mürske ja rakette, Kim aga venelastelt tehnoloogiat satelliitide ja allveelaevade tarbeks. Augustis tegi Venemaal visiidiks eeltööd 20 Põhja-Korea ametnikku.
Austraalia LNG-mured ei näita vaibumise märke. Ameerika energiaettevõttele Chevron kuuluva LNG-tööstuse palgatöötajad alustavad kõigi eelduste kohaselt täna osalist streiki. Täiemahuliseks muutub see nädala pärast. Kuigi kaks tööstust, kus streigitakse, toodavad kokku pea seitse protsenti maailma LNGst, ütleb Chevron, et suudab ka väheste töötajatega säilitada tootmist veel mitu kuud. Gaasiturud on selle perspektiivi üle aga närvilised.
Lääs otsib Lõunaga suhet. Sel nädalavahetusel toimub Indias G20 tööstusriikide tippkohtumine, kuid seda ilma Hiina riigipea Xi Jinpingita. Osa vaatlejaid arvab, et Euroopa Liit plaanib seda ära kasutades läheneda nn globaalse lõuna riikidele, kes on langenud viimaste kümnenditega Hiina mõjusfääri. Euroopa ja Aafrika suhteid on pingestanud viimaste aastate sõjaväelised riigipöörded Prantsusmaa endistes asumaades, mida on toetanud Wagneri sõdurite kaudu Kreml. Sõjas Ukrainaga kipuvad aafriklased olema Venemaa poolel või neutraalsed.

Seotud lood

Uudised
  • 04.09.23, 09:55
Zelenskõi vahetab välja kaitseminister Oleksi Reznikovi
Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi teatas eile õhtul, et vabastas ametist kaitseminister Oleksi Reznikovi ja teeb sel nädalal parlamendile ettepaneku asendada ta riigivarafondi juhi Rustem Umeroviga.
Uudised
  • 01.09.23, 16:20
Globaalne briifing: selle nädala suured teemad, mida pead teadma
Kiievi sõber pani ameti maha
Ukraina sõda liigub Eestile üha lähemale. Lisaks: Euroopa Liit valmistub laienemiseks, Kiievi sõber sai ametist priiks ning Hiina kinnisvarahiiud vaaguvad hinge.
  • ST
Sisuturundus
  • 13.12.24, 22:19
S&P Global Ratings agentuur tõstis Freedom24 ja Freedom Holding Corp. tütarettevõtete krediidireitinguid
Rahvusvaheline reitinguagentuur S&P Global Ratings tõstis Freedom24 kaubamärki omava Freedom Finance Europe Ltd. pikaajalist krediidireitingut B-tasemelt B+-tasemele.

Äripäeva TOPid

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Äripäeva esilehele