Pankade hiidkasumeid hoiab kõrgel rikaste pangakontol pikutav raha
Eesti pangad teenivad praegu kiiresti lakke lennanud euribori abil rekordkasumeid, mille vähenemine sõltub paljuski rikaste pangakontol passivast rahast.
Eestlastest rikkaim 5% omab eraisikute hoiustest umbes poolt. Foto: Liis Treimann
Kohalikud pangad saavad suurimad kasumid kätte nüüd kolmandas ja neljandas kvartalis, ütles Eesti Panga finantsstabiilsuse osakonna juhataja Jaak Tõrs. Edaspidi peaksid pankade kasumid vähenema. Kui kiiresti pankade hiidkasumid kukuvad, ei oska keegi öelda. “Pole õrna aimu ka,” ütles Tõrs.
Pangad on asunud lisaks tähtajalistele hoiustele võitlusesse ka arvelduskontodel seisva vaba raha pärast – kliente meelitatakse senisest kõrgema intressiga ka lihtsalt raha kontol hoidma.
Keskpankurite kriitika saatel maksavad suured pangad järgmisel kahel aastal ohtralt dividende. Näppudel kokku lüües lahkub Eestist lisaks umbes 500 miljonit eurot kapitali, mis on pankade sõnul parim võimalik lahendus.
Pärast suuri sündmusi 15 aastat tagasi on finantssektor pakkunud investorile justkui rahusadamat, kus kõik kulgeb teada-tuntud rada mööda. Muidugi pole investeerimismaailmas säärast rahulikku nurgakest olemas ning varem või hiljem jõuavad tormituuled taas kohale. Nõnda ongi inflatsioon ning kuust kuusse toimuvad intressitõusud selle maailma põhjalikult segi paisanud. Kellele rõõmuks ja kellele kurvastuseks.
Eestis pangamaksu kehtestamist pooldanud hääled tõid eeskujuks Leedu, kus pankadele solidaarsusmaks juba kehtestati, kuid Swedbanki juht Olavi Lepp näeb, kuidas lõunanaabrid endale selle maksuga karuteene teevad.
Majanduses ja ka kinnisvaraturul on sügisel toimunud mõned muudatused, üheks neist euribori langus. Bigbanki ettevõtete panganduse üksuse juht Aimar Roosalu kinnitas, et kinnisvaraturul on märgata elavnemist – suuresti just järelturu korterite osas.